لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

اندونزی یک نفتکش ایرانی مظنون را توقیف کرد


آرشیو - این نفتکش در نزدیکی جزیره تولوپ توقیف شد.
آرشیو - این نفتکش در نزدیکی جزیره تولوپ توقیف شد.

گارد ساحلی اندونزی (باکاملا)، روز سه‌شنبه ۲۰ تیرماه، اعلام کرد، یک نفتکش با پرچم ایران را که مظنون به دست داشتن در «انتقال غیرقانونی نفت خام» بود، توقیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گارد ساحلی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «کشتی ‌آرمان۱۱۴ که حامل بیش از ۲۷۲ هزار تن نفت خام سبک بود، مظنون به انتقال بدون مجوز نفت به کشتی دیگری بود.»

گارد ساحلی اندونزی در ادامه گفت، نفتکش آرمان ۱۱۴ پس از اینکه در حال انتقال نفت به کشتی دیگری به نام «استینوز» با پرچم کامرون بود، توقیف شد.

بر اساس بیانیه گارد ساحلی، نفتکش آرمان همچنین مظنون به نقض سایر مقررات دریایی مانند «خاموش کردن سیستم شناسایی خودکار، قایقرانی بدون پرچم و فعالیت بدون ترخیص بندر» بوده است.

در ماه ژانویه نیز یک نفتکش با پرچم ایران و یک نفتکش با پرچم پاناما به ظن انتقال غیرقانونی نفت در آب‌های اندونزی توقیف شدند.

این نفتکش‌ها پس از چهار ماه رفع توقیف شدند و بر اساس حکم دادگاهی در جزیره باتم، مسئولان آنها ۲ میلیارد روپیه معادل حدود ۱۴۰ هزار دلار جریمه به دلیل نشت نفت به دریا پرداخت کردند.

در پی آغاز تحریم‌های دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۶ برخی شرکت‌های بین‌المللی ردیاب نفت‌کش‌ها گزارش کرده بودند که ناوگان دولتی انتقال نفت ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها سیستم ناوبری کشتی‌های خود را خاموش کرده و محموله‌ها را بر روی آب به نفتکش‌های شرکت‌های متقاضی نفت ایران منتقل می‌کند.

XS
SM
MD
LG