لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

هشتمین روز عملیات ناموفق نجات ۴۱ کارگر هندی از تونل؛ «پنج گزینه» جدید بررسی می‌شود


تونل فرو ریخته در هند
تونل فرو ریخته در هند

مقامات هند روز یکشنبه ۲۸ آبان، در تلاش برای نجات ۴۱ کارگر که به مدت هشت روز در یک تونل جاده‌ای فروریخته در ایالت اوتارکند در شمال این کشور گرفتار شده‌اند، در حال بررسی طرح جدیدی برای نجات کارگران هستند. این در حالی است که عملیات حفاری تا کنون دو بار متوقف شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات هند گفتند که بافت سنگی فوق العاده سخت کوه و عملیات برداشتن آوار در روزجمعه ۲۶ آبان، به ماشین اصلی آمریکایی حفاری آسیب رساند و موجب توقف عملیات نجات شد. گزارش‌های بعدی نیز حاکی از آن بود که ماشین حفاری آسیب دیده با یک سیستم آمریکایی جدید با ظرفیت حفاری تا ۵ متر در ساعت که مجهز به لوله‌ای به قطر ۹۹ سانتیمتر است، جایگزین شد.

اما، به گفته تارون کومار بایدیا، مدیر شرکت ملی توسعه بزرگراه‌ها و زیرساخت‌ها، عملیات حفاری با شنیده شدن صدای ترک‌خوردگی شدید در داخل تونل متوقف شد.

به گزارش «تایمز هند»، پس از ناکامی در عملیات نجات، دفتر نخست وزیری این کشور مسئولیت عملیات را به عهده گرفته است. این دفتر در بیانیه‌ای که اواخر شنبه منتشر شد گفت: «دولت تصمیم گرفته‌ است پنچ گزینه را برای نجات جان‌های ارزشمند گارگران گرفتار جایگزین کند.»

به گفته مسئولان، حفاری از زوایای دیگر در حال بررسی است. سخنگوی دولت گفت که این طرح شامل استفاده از دستگاه جدید برای حفاری از بالای تپه است که کارگران در زیر آن در داخل تونل فروریخته گرفتار شده‌اند.

او افزود که با این روش زمان بیشتری نیاز است احتمالاً چهار یا پنج روز دیگر طول خواهد کشید.

با این حال، این طرح نیز با چالش مواجه است. به گزارش اسوشیتدپرس، حفاری از بالا به این معنی است که برای نجات کارگران باید ۱۰۳ متر حفاری شود، یعنی دو برابر زمانی که از جلو حفاری شود.

به گفته مقامات، یکی از دیگر از گزینه‌ها حفاری از اطراف تونل است.

خانواده‌های کارگران محبوس زیر آوار از تاخیر در نجات آنها خشمگین هستند. به گزارش «تایمز هند»، وزیر ارشد دولت هند در ایالت اوتاراکند روز شنبه اعلام کرد که خانواده‌های گارگران گرفتار شده زیر پوشش خدمات رایگان دولتی قرار می‌گیرند و امکانات، غذا، و خدمات بهداشتی دریافت خواهند کرد.

این گروه از کارگران ساختمانی از روز یکشنبه، پس از فروریختن تونل در فاصله ۲۰۰ متری ورودی جاده‌ای در شیب تپه‌ای در ایالت اوتاراکند گرفتار شده‌اند.

آنها اکسیژن، غذا، آب و دارو را از طریق یک لوله دریافت کرده‌اند و به وسیله واکی تاکی با بیرون صحبت می‌کنند.

این تونل ۴.۵ کیلومتری یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌های دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند است.

مقامات نگفته‌اند که چه چیزی باعث ریزش تونل شده است، اما این منطقه مستعد زلزله، سیل و رانش زمین است.

XS
SM
MD
LG