لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

دهلی می گوید که هند با بنادر و قطار به «کریدور جدید خاورمیانه» متصل می‌شود


آرشیو
آرشیو

یک مقام وزارت خارجه هند روز دوشنبه گفت که یک کریدور جدید شامل راه ‌آهن و بنادر که خاورمیانه و جنوب آسیا نیز را به هم متصل می‌کند شامل قطارهایی است که به هند می‌رسد.

به گزارش رویترز، مقام هندی جزئیات جدیدی از این طرح که چند روز پیش در نشست سران «گروه ۲۰» (۲۰ اقتصاد بزرگ جهان) در دهلی رونمایی شد ارائه داد.

به گفته این مقام هندی، هند با بندرها و همچنین قطار به این کریدور متصل است.

این مقام گفت کریدور جدید شامل بنادر، راه آهن، جاده‌های بهتر و همچنین شبکه برق، شبکه گاز و شبکه فیبر نوری خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، روز شنبه ۱۸ شهریور، خبر توافق آمریکا و چند کشور برای ایجاد راه ارتباطی تجاری بین هند با خاورمیانه و اروپا، از طریق راه‌آهن و خطوط کشتی‌رانی را اعلام کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، او که در اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو، پایتخت هند، سخن می‌گفت، اعلام کرد که توافق به دست آمده در دهلی‌نو به یک خاورمیانه باثبات‌تر، پررونق‌تر، و یکپارچه‌تر منجر خواهد شد.

پیشتر نیز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با استقبال از توافق تاریخی تازه‌ گروه ۲۰ که زیرساخت‌های اقتصادی آسیا را به اروپا متصل می‌کند، گفت اسرائیل در «کانون این پروژه بین‌المللی بی‌سابقه» قرار دارد.

نتانیاهو با انتشار یک رشته پیام در شبکه اجتماعی ایکس، گفت این طرح پیامدهای گسترده‌ای دارد و نه تنها خاورمیانه و اسرائیل، بلکه «چشم‌انداز جهانی» را نیز متحول می‌کند.

کریدور موسوم به «پروژه بین‌المللی گروه ۲۰» از هند آغاز می‌شود و با عبور از امارات متحده عربی، عربستان سعودی، اردن، و اسرائیل به اروپا می‌رسد. ایران در این مسیر قرار ندارد.

بنیامین نتانیاهو همچنین گفت که اسرائيل یک «نقطه اتصال مرکزی» در این طرح خواهد بود و راه‌آهن‌ها و بندرهای آن به عنوان «دروازه‌های مهمی» برای اتصال هند، خاورمیانه، و اروپا ایفای نقش خواهند کرد.

قرارداد چندملیتی راه آهن و بنادر، که شامل ایالات متحده، عربستان سعودی، هند، اتحادیه اروپا و امارات متحده عربی است، به عنوان پاسخی به طرح بلندپروازانه موسوم به «کمربند و جاده» چین تلقی می‌شود.

XS
SM
MD
LG