لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

هزاران مسلمان هندی در دفاع از حرم امامان به عراق می روند


دهلی نو
دهلی نو

به گزارش رویترز از دهلی نو، هزاران تن از مسلمانان در هند برای دفاع از حرم های مقدس شیعیان در عراق، و در صورت لزوم برای جنگ با جنگجویان سنی افراط گرا، ثبت نام کردند. بر اثر حمله های پیکارجویان داعش تاکنون دست کم یک هزار و ۳۰۰ تن در عراق کشته شده اند.

این مسلمانان با محکوم کردن «دولت اسلامی عراق و شام»، آنان را تروریست خواندند و با پر کردن فرم های عکس دار و تحویل کپی مدارک شناسایی برای سفر به عراق اعلام آمادگی کردند.

رهبران انجمن حیدری، سازمانی مذهبی که این عملیات را سامان می دهد، به رویترز می گویند امکان دارد روز جمعه برای تحویل دادن فرم ها به سوی سفارت عراق در دهلی نو راه پیمایی کنند.

رهبری این تلاش برعهده یک روحانی شیعه است وداوطلبان قصد دارند برای دفاع از مکان های مقدس شیعیان به عراق بروند. با این حال رهبران آنان می گویند هدف شان فرقه گرایانه نیست.

رویترز می نویسد از هم اکنون، در خیابان کربلا که در حومه سرسبز دهلی نو قرار دارد، پلاکاردهایی دیده می شود که بر آنها نوشته اند: «هدف ما جنگ شیعه و سنی نیست، بلکه جنگ عراقی ها با تروریسم است.»

سید بلال حسین عبیدی، از اعضای ارشد گروه، در حالی که فیلم سربریدن ها و بمباران ها در عراق را روی تلفن موبایلش نشان می داد به رویترز گفت: «این ها مسلمان نیستند. جهاد یعنی دفاع. جهاد به معنی کشتن نیست.»

او افزود: «ما می توانیم به عراق برویم و برای جلوگیری از شکنجه مردم یک زنجیر انسانی تشکیل دهیم. ما می توانیم به مردم آب برسانیم، بهشان خون بدهیم و هرکاری که می توانیم برای دفاع از حرم های مقدس مان انجام دهیم.»

با آن که مسلمانان هند اقلیتی حدود ۱۵درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، اما شمار آنان حدود ۱۷۵ میلیون نفر است. تا جایی که هند را در جایگاه سومین کشور جهان از حیث تعداد جمعیت مسلمان قرار داده است.

به نوشته رویترز معلوم نیست که عراق به این داوطلبان ویزای ورود به کشور را بدهد یانه . مسئولان سفارت عراق نیز برای پاسخگویی به این سوال در دسترس نبودند.

وزارت خارجه هند گفته است به خاطر خطرهای امنیتی در عراق به شهروندان هند اجازه رفتن به عراق نمی دهد. هم اکنون ۴۰ گروگان هندی در عراق در مکانی نامعلوم نگه داری می شوند و ۴۶ پرستار هندی در بیمارستان های تکریت گیر افتاده اند.

اما، سید بهادر عباس نقوی، دبیرکل گروه، می گوید از آنجا که دولت هند برنامه ای برای اعزام نیرو به عراق ندارد، از این رو راهی برای حامیان این گروه جز رفتن به عراق نمانده است.

به گزارش رویترز، تاکنون داوطلبان، که در میان شان از مهندس و دانشجو گرفته تا مامور پلیس وجود دارد، فرمی را امضا کرده اند که بر روی آن نوشته است «اعتقاد راسخ دارم که تروریسم از هر نوع آن و از جمله آن نوع که اکنون توسط گروه های ترور در عراق اعمال می شود، نه تنها خطری جدی برای مردم بیگناه عراق ( از هر فرقه و مذهب و باور) است، بلکه خطری برای تمامی بشریت است.»

این گروه می گوید تاکنون بیش از یک صد هزار نفر از سراسر هند این فرم را امضا کرده و تظاهرات متعددی «علیه تروریسم» در دهلی و شهرهای دیگر برگزار کرده است.

قصد این گروه دفاع از حرم امامانی ست که در شهرهای کربلا، نجف ، سامرا وکرکوک قرار داند، اما در عین حال می خواهد از بالارفتن قیمت نفت خام که بر اثر بحران در عراق پیش آمده و می تواند به کشور هند به عنوان وارد کننده نفت ضربه بزند، جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG