لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۲

هند مبادله گندم با نفت ایران را مد نظر دارد


ذخیره گندم در هند سیر صعودی نشان می دهد
ذخیره گندم در هند سیر صعودی نشان می دهد
خبرگزاری رویترز - دهلی نو:

هند صادرات گندم به ایران را مد نظر قرار داده است. این موضوع را امروز، جمعه، یک مقام دولتی هند در شرایطی مطرح ساخت که دهلی نو امیدوار است برای کمک به حل و فصل مسائل مربوط به پرداخت پول نفت وارداتی از ایران، در چارچوب مکانیسم و توافقی دوجانبه، صادرات خود را به ایران تحت تحریم ها افزایش دهد.

به گفته این مقام دولتی یک هیات بازرگانی از ایران هفته آینده برای تبادل نظر در باره خرید گندم به هند سفر می کند. وی در مورد جزئیات مکانیسم پرداخت ها در معاملات دوجانبه ایران و هند توضیحی نداد.

تحریم های غربی صادرات مواد غذائی به ایران را هدف نمی گیرد اما شرکت های وارد کننده ایرانی از دسترسی به بخش عمده ای ار سیستم جهانی بانکی به سبب تصمیمات مالی علیه تهران محروم شده اند - که بنوبه خود فروشندگان را از معامله با ایران دلسرد می کند.

مقام دولتی هند در پاسخ به این سئوال که آیا دولت صادرات گندم به ایران را انجام خواهد داد گفت این موضوعی است که فعلا تحت بررسی است.

هند که یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران است در نظر دارد عدم توازن در تجارت با ایران را بر طرف کند. صادرات هند به ایران در سال گذشته ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و واردات از ایران قریب ۸ میلیارد دلار بود.

هند پیشتر در سال جاری تصمیم گرفت پول ۴۵ درصد از نفت خریداری شده از ایران را از طریق صادرات و بدون کمک بانک های خارجی، با روپیه پرداخت کند - که پولی بین المللی محسوب نمی شود.

ایران بیش از ده سال بود که گندم هند را به سبب نامرغوبی وارد نمی کرد
XS
SM
MD
LG