لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

واکنش زاگربرگ به تعلیق طرح اینترنت رایگان فیسبوک در هند


مارک زاکربرگ مالک فیسبوک با دفاع از طرح شرکتش در ارائه اینترنت رایگان در هند، آن را با عملکرد کتابخانه ها و بیمارستان های عمومی مقایسه کرد.

هند هفته گذشته طرح خدمات اینترنتی موسوم به "فری بیسیکز" را تعلیق کرد و آن را به نقض بی طرفی متهم کرد.

فری بیسیکز، بخشی از طرح ابتکاری فیسبوک برای دسترسی شهروندان فقیر کشورهای در حال توسعه به اینترنت و ارائه برخی خدمات رایگان به اعضای شبکه فیسبوک است.

هند پس از ایالات متحده دومین کشور از نظر شمار عضویت شهروندان در فیسبوک است.

زاکربرگ روز دوشنبه با انتشار مقاله ای در نشریه تایمز هند گفت هر چند کتابخانه ها همه کتاب ها را ارائه نمی کنند و بیمارستان ها هم نمی توانند تمامی بیماری ها را علاج کنند، اما همچنان فواید زیادی دارند. به گفت او فری بیسیکز یک خدمات عمومی ضروری است، هرچند که دسترسی به شمار محدودی از سایت ها را امکانپذیر می کند.

وی در ادامه این مقاله نوشت: "در قرن بیست و یکم هر کسی سزاوار دسترسی به ابزار و اطلاعاتی است که بتواند آنها را در رسیدن به حقوق اجتماعی و اقتصادی اساسی شان یاری دهد.

مالک فیسبوک در عین حال منتقدان را به "انتشار اطلاعات کذب" متهم کرد و گفت "به جای آن که خواستار دسترسی مردم به برخی خدمات اولیه اینترنتی شوند، منتقدان به انتشار اطلاعات کذب ادامه می دهند، حتی اگر معنی اش نادیده گرفتن میلیاردها انسان باشد."

شرکت تلکام هند که شریک محلی فیسبوک را به تعلیق موقت دسترسی به فری بیسیکز ترغیب کرد، قرار است در ماه ژانویه درباره وضعیت حقوقی این طرح تصمیم گیری کند.

XS
SM
MD
LG