لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۵

پایان مذاکرات هند و چین پیرامون کاهش اختلاف در مرز؛ وزارت دفاع هند: چین «پیشنهاد امیدبخشی» نداده است


نیروهای چینی در لاداخ، منطقه مرزی هند و چین، بنری در دست دارند که روی آن نوشته شده: «شما از مرز عبور کرده‌اید، لطفاً برگردید» - آرشیو
نیروهای چینی در لاداخ، منطقه مرزی هند و چین، بنری در دست دارند که روی آن نوشته شده: «شما از مرز عبور کرده‌اید، لطفاً برگردید» - آرشیو

گفتگوهای فرماندهان نظامی چین و هند پیرامون تنش زدایی در منطقه مورد اختلاف مرزی دو کشور روز یکشنبه به پایان رسید. این در حالی است که هنوز راه حلی برای برون‌رفت از رویارویی ۱۷ ماهه در مرز، که گهگاه تا آستانه درگیری و تلفات انسانی پیش رفته، پیدا نشده است.

ادامه رویارویی این دو قدرت بزرگ آسیا در منطقه مرزی «لاداخ» به این معنا است که نیروهای نظامی چین و هند برای دومین زمستان متوالی در این منطقه سرد و یخ زده کوهستانی حضور خواهند داشت.

وزارت دفاع هند در پایان گفتگوها اعلام کرد چین با پیشنهادهای سازنده هند موافقت نکرده و هیچ پیشنهاد امیدبخشی هم ارائه نداده است.

وزارت دفاع چین نیز به نوبه خود دهلی نو را متهم کرده است که همچنان بر «مواضع و خواست‌های غیرمنطقی و غیر‌واقع‌بینانه‌اش» پافشاری دارد و این خواست‌ها بر مشکلات روند مذاکره افزوده‌اند.

با آن که دو طرف از ماه فوریه سال جاری‌، سربازان خود را از مناطق درگیری در پان گانگ تسو، گاگرا، و دره گالوان عقب کشانده‌اند، اما بر شمار نیروهای نظامی خود در پشت مناطق مرزی مورد اختلاف افزوده و استحکاماتی ایجاد کرده‌اند.

گفتگوهای روز یکشنبه هم زمان بود با ابراز ناخرسندی ژنرال ناراوانه، فرمانده نظامی هند که چین را به انباشت نیروهای نظامی گسترده و جنگ‌افزارهای سنگین در مرز متهم کرد و گفت این نشان می‌دهد که چینی‌ها می‌خواهند بمانند. ما از نزدیک وضعیت را دنبال می‌کنیم و چنان‌چه آنها بخواهند بمانند ما نیز همان کار را خواهیم کرد.

در مقابل، سرهنگ لانگ شاهوا، فرمانده نظامی چین در منطقه، با تاکید بر عزم و اراده پکن در حفاظت بی‌چون و چرا از حاکمیت خود، ابراز امیدواری کرد که هند «دچار خطای محاسبه» نشود.

چین و هند در سال ۱۹۶۲ نیز بر سر حاکمیت بر لاداخ درگیر یک جنگ خونین شدند. پکن این سرزمین مرزی را بخشی از خاک چین می‌داند و می‌گوید که هندی‌ها آن را به زور اشغال کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG