لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

رکورد مصرف زده شد؛ هشدار آبی در پایتخت


بحران آب در تهران؛ تابستان ۱۴۰۲
بحران آب در تهران؛ تابستان ۱۴۰۲

با گرم‌تر شدن هوا مصرف آب در تهران رکورد جدیدی را ثبت کرد و بنا بر اعلام شرکت «آبفا» مصرف لحظه‌ای آب در تهران رکورد ۵۵ هزار لیتر در ثانیه را به ثبت رساند.

خبرگزاری «تسنیم» در همین رابطه نوشته است که تهران با وضعیت چالش‌برانگیزی مواجه است که مثل قیچی دو لبه، تامین پایدار آب در تهران را در روزهای باقی‌مانده از تابستان گرم امسال، تهدید می‌کند.

کاهش عجیب ذخایر آبی سدهای تهران در سال آبی جاری یکی از چالش‌های پیش‌روی پایتخت در تامین آب است چرا که با پشت سر گذاشتن سه ماهه نخست سال میزان ذخایر آبی سدهای ۵ گانه تأمین آب شرب تهران، تنها ۵۹۷ میلیون مترمکعب بوده است.

این میزان ذخیره در حالی است که در پایان خرداد ماه سال گذشته ذخیره آب ۶۴۰ میلیون مترمکعب بوده است و میزان «ذخایر نرمال» سدهای ۵ گانه تهران در پایان خرداد هر سال باید ۹۶۰ میلیون مترمکعب باشد.

این روند، نگرانی از تامین آب و قطعی گسترده را از ۲۱ خرداد ماه و همزمان با قطعی چند ساعته آب در تهران دامن زد. رسانه‌های داخلی در این روز از قطعی چند‌ساعته آب در مناطقی از شهرهای تهران و مشهد و بروز مشکل برای مردم در این شهرها خبر دادند.

وب‌سایت تجارت نیوز، روز جمعه ۱۸ خرداد به نقل از منابع رسمی دولتی درباره «بحران کم‌آبی» در ایران هشدار داد و اعلام کرد که حجم آب ۱۸ سد کشور نسبت به سال گذشته ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش این وب‌سایت، بررسی داده‌های دفتر اطلاعات و داده‌های مدیریت منابع آب نشان می‌دهد شش استان‌خراسان رضوی، هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان، قزوین، قم و تهران از نظر ذخایر آبی در وضعیت بحرانی قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG