لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

مهاجران غيرقانونی و انتخابات آمريکا


در آمريکا بحث مربوط به مهاجرت غيرقانونی معمولاً با اصطلاحاتی چون، لزوم انجام اصلاحات بنيادين در قانون مهاجرت، ضرورت تقويت امنيت مرزها، يا خروج اجباری از کشور همراه است. در حال حاضر با توجه به اينکه حدود ۱۱ ميليون مهاجر خارجی دور از چشم اداره مهاجرت در آمريکا زندگی می کنند و در عين حال از آنجا که چند روز بيشتر تا برگزاری انتخابات رياست جمهوری باقی نيست، هر دو نامزد انتخاباتی سعی می کنند با ارائه برنامه های مشخص و عملي تکليف اين افراد را روشن کنند.

بحث مربوط به مسئله قانون مهاجرت در آمريکا در دومين مناظره تلويزيونی نامزدهای انتخاباتی آمريکا هم مطرح شد.

آقای اوباما و رقيب جمهوريخواه او در مبارزات انتخابات رياست جمهوری آمريکا هر دو معتقدند قانون مهاجرت آمريکا بايد اصلاح شود اما هر يک برای انجام اين اصلاحات موضع خاص خود را دارد.

ميت رامنی می گويد: من از افرادی که بطور غيرقانونی اينجا هستند حمايت نخواهم کرد، اما سعی می کنم نظامی در قوانين استخدامی ايجاد کنم که کارفرمايان مجبور شوند کسانی را استخدام کنند که اجازه کار داشته باشند.

کاترين وارگاس، مدير ارتباطات با برنامه مهاجرت ملی می گويد: نقطه نظرهای آقای رامنی کاملاً روشن و مشخص نيست. او می گويد خواهان يافتن راه حل هايی به نفع ادامه مهاجرت است، اما ما نمی دانيم اين راه حلها چيست. توصيه خروج به مهاجران غيرقانونی، يا اينکه شرايط آنقدر برايشان سخت گردد که مجبور شوند به کشورشان برگردند، راه حل نيست. ما می دانيم که او از اعطای اقامت دائم به دانشجويان خارجی رشته های فنی و علوم حمايت می کند، اما معلوم نيست با اين ۱۱ ميليون مهاجر غيرقانونی که در حال حاضر در کشور هستند می خواهد چه کار کند.

از آقای رامنی انتقاد می شود که مدام مواضع خود را تغيير می دهد.

از آقای اوباما هم که بخش بزرگی از پيروزی خود را در انتخابات سال ۲۰۰۸ مديون جمعيت مهاجران آمريکا است، انتقاد می شود که به وعده های انتخاباتی اش، عمل نکرده است. او قول داده بود در سال اول رياست جمهوری اش ساختار مهاجرتی آمريکا را کاملاً متحول کند. اما او در دومين مناظره از اقدامات و گامهايی که در اين زمينه برداشته دفاع کرد.

اوباما میگويد: اگر ما بخواهيم دنبال کسانی برويم که بطور غيرقانونی اينجا هستند بايد خيلی هوشمندانه رفتار کنيم، بايد دنبال کسانی باشيم، که يا مجرمند، يا جزو گروه های اوباش هستند، يا برای جامعه مضرند، نه دانشجوها.

برخی از تحليلگران می گويند، صرفنظر از واکنش کنگره در مورد قانون مهاجرت، با توجه به تغيير مواضع شديد نامزدهای انتخاباتی، چشم انداز روشنی وجود ندارد که در مدت کوتاهی بعد از انتخابات، تغييری در قوانين مهاجرتی آمريکا بوجود آيد.
XS
SM
MD
LG