لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

توافق بر سر محتوای طرح لایحه اصلاح مهاجرت


یک گروه از سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه آمریکایی بر سر محتوای طرح لایحه ای برای اصلاح قانون مهاجرت آمریکا به توافق رسیده اند.

این لایحه بر ضرورت صیانت بهتر از مرزهای آمریکا با کشورهای همسایه تأکید دارد و همچنین حاکی از آن است که درپی تأمین امنیت بهینه مرزها، به ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی که در ایالات متحده ساکن هستند کمک خواهد شد تا راهی برای شهروند شدن و اقامت قانونی در این کشور بیابند.

این طرح امروز دوشنبه به تأیید سناتورهای آمریکایی رسید؛ یک روز پیش از سخنرانی باراک اوباما در ایالت نوادا که بر سیاست های تازه دولت ایالات متحده در قبال مهاجرت تمرکز خواهد داشت.

بر مبنای طرح تازه ای که امروز سناتورهای آمریکایی بر سر محتوای آن به توافق رسیده اند، مهاجرانی که اکنون به شکل غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند، اجازه می یابند که خود را به دولت معرفی کنند، جریمه بپردازند، و برای اجازه اقامت و کار، اجازه مشروط دریافت کنند، و در نهایت، می توانند برای دریافت اقامت دائم آمریکا اقدام قانونی کنند.

کاخ سفید ضمن تقدیر از قانونگذارانی که این طرح را بررسی و بر سر آن توافق کرده اند، هشدار داده که رییس جمهوری آمریکا تا زمان اجرای اصلاحاتی واقعی و معنادار، راضی نخواهد شد.

طرح این لایحه مهاجرت، شباهت بسیاری به دیگر طرح هایی دارد که در این خصوص ارائه شده اند، از جمله طرحی که در سال ۲۰۰۷ در کنگره مطرح اما عملاً در نطفه خفه شد، چرا که نمایندگان در نهایت بر سر زمان بندی اجرای این طرح و تعیین حدود و صغور اراضی به توافق نرسیدند.

این بار اما، ناظران می گویند زمینه برای ادامه فعالیت و رایزنی در خصوص محتوای این طرح، مساعد است.

علی نورانی، مدیر اجرایی گروه موسوم به «تریبون ملی مهاجرت» در گفت و گو با تارنمای انگلیسی صدای آمریکا می گوید که طرحی که امسال مطرح شده اقبال بیشتری برای تصویب شدن دارد، و نمایندگان برای تصویب کردن این لایحه جدی تر از سال ۲۰۰۷ هستند.

گفتنی است که دموکرات ها کمک به شهروند شدن مهاجران غیرقانونی را مبنای اصلی این طرح قرار داده اند و جمهوری خواهان، صیانت بیشتر از مرزهای آمریکا را.
XS
SM
MD
LG