لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

عفو بین الملل: دولت اسد ۱۳ هزار زندانی را مخفیانه اعدام کرده است


عکس آرشیو
عکس آرشیو

بنا به گزارش سازمان عفو بین الملل، مقامات دولت سوریه از آغاز اعتراضات گسترده سال ۲۰۱۱ تا کنون دست کم سیزده هزار نفر را در زندانی در شمال دمشق که در سوریه به «کشتارگاه» شهرت پیدا کرده، اعدام کرده اند.

بنا به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، سازمان عفو بین الملل گفته است که در زندان «صیدنایا» در شمال دمشق و در فاصله میان سال های ۲۰۱۱و ۲۰۱۵، مقامات سوریه دستور به اعدام ۲۰ تا ۵۰ نفر در هفته داده اند. برخی از این دستورها از سوی معاونان بشار اسد صادر و توسط پلیس ارتشی سوریه به اجرا گذاشته شده اند.

سازمان عفو بین الملل با اشاره به این کشتارهای دسته جمعی گسترده آنها را «برنامه ای حساب‌شده از اعدام های خارج از صلاحیت قضایی» خوانده است.

این سازمان می گوید در تهیه این گزارش با بیش از ۸۵ نفر از جمله زندانیان سابق و مقام های سابق زندان گفت و گو کرده است.

بنا به گزارش سازمان عفو بین الملل، از اوایل دهه ۱۹۸۰ تا کنون، بکارگیری دستکم ۳۵ شیوه شکنجه در زندان های دولت سوریه ثبت شده است. به گفته «لیت مالوف»، معاون مدیر تحقیقات در دفتر بیروت سازمان عفو بین الملل، از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، این شیوه های شکنجه در زندان های دولت سوریه، به صورتی شدیدتر و گسترده تر بکار رفته اند.

فعالان حقوق بشری دیگر نیز به شواهدی اشاره کرده اند که حاکی از شکنجه های دسته‌جمعی است که منجر به مرگ زندانیان شده است.

بنا به گزارشی از سازمان عفو بین الملل که در سال گذشته منتشر شده است، از آغاز جنگ داخلی سوریه تا کنون، بیش از ۱۷ هزار نفر دراثر شکنجه یا برخوردهای خشن در زندان های این کشور جان خود را از دست داده اند.

مقامات دولت سوریه اغلب به اتهامات مبنی بر شکنجه یا کشتارهای دسته‌جمعی واکنشی نشان نمی دهند، اما در گذشته گزارش های منتشر شده از سوی گروه های حقوق بشری را رد کرده و آنها را تبلیغات علیه نظام خطاب کرده اند.

وقایعی که در گزارش اخیر سازمان عفو بین الملل منتشر شده اند، بواسطه مصاحبه با ۳۵ زندانی سابق در سوریه و بیش از ۵۰ مقام و کارشناس سوری، از جمله قضات و مقام های سابق زندان های سوریه، جمع‌آوری و ثبت شده اند.​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG