لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

رئیس واحد بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استعفا داد


«ترو واریوراناتا» معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس بخش پادمان آن (راست)، در کنار نماینده ایران در آژانس - آرشیو
«ترو واریوراناتا» معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس بخش پادمان آن (راست)، در کنار نماینده ایران در آژانس - آرشیو

رئیس واحد بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به طور ناگهانی از سمت خود در این بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد استعفا داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی آژانس، «ترو واریوراناتا» استعفا داده است و استعفای او از امروز ۱۱ مه ۲۰۱۸ اجرایی می‌شود.

به گفته او، مدیرکل آژانس «ماسیمو آپارو» مسئول بخش راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران را به عنوان سرپرست بخش بازرسی منصوب کرده است.

استعفای این مقام ارشد فنلاندی آژانس بین المللی انرژی اتمی، که مسئول نظارت بر اجرای تعهدات ایران در برجام است، در مقطع زمانی حساسی رخ داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد آمریکا از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، و مخالفت متحدان اروپایی واشنگتن با این تصمیم، آینده توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام را به خطر انداخته است.

ترو واریوراناتا از اکتبر ۲۰۱۳ معاون مدیرکل آژانس و رئیس بخش پادمان آن – که پایبندی کشورها به پیمان منع تسلیحات هسته‌ای را بررسی می‌کند – بود.

یک روز پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای وین را تایید کرد.

پرزیدنت ترامپ از ابتدا برجام را یک توافق بد خوانده و می گوید تهران با فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه، روح برجام را نقض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG