لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

دبیرکل سازمان ملل درباره رد برجام چه فکر می کند؛ خطر جنگ را حس می‌کنم


گزارشی از تام بارنز در وبسایت روزنامه ایندپندنت

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در گفتگویی با «رادیو بی بی سی ۴» هشدار داد در نبود یک «جایگزین خوب» توافق هسته ای کنونی نباید لغو شود.

گوترش که پیشتر نخست وزیر پرتغال بوده است تاکید کرد اهمیت برجام در محدود کردن برنامه جنگ افزار اتمی ایران بوده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پاسخ به پرسشی درباره خطر «جنگ بعدی» بر سر ایران گفت: «من معتقدم خطراتی وجود دارد، فکر می کنم باید به هر کار ممکن برای پرهیز از آن خطرات دست بزنیم.»

آنتونیو گوترش در عین حال تاکید کرد: «اما من همچنین باور دارم بسیار مهم است درباره حوزه هایی گفتگویی جدی داشته باشیم زیرا منطقه را در وضعیت خیلی خطرناکی می بینم. من نگرانی های بعضی کشورها درباره نفوذ ایران در دیگر کشورهای منطقه را درک می کنم، پس فکر می کنم باید مسائل را تفکیک کنیم.»

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه با افشای اسنادی ادعا کرد ایران در جریان رسیدن به توافق بر سر برجام بخشی از برنامه جنگ افزار هسته ای خود را اعلام نکرده بود.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی می گویند ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است. تهران اتهامات اسرائیل را رد کرده و می گوید هدف از آن دامن زدن به تنش است.

آنتونیو گوترش معتقد است توافق هسته ای ایران یک «دستاورد مهم» بوده که باید حفظ شود: «اگر روزی توافق بهتری برای جایگزینی وجود داشته باشد، مشکلی نیست.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG