لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

آژانس بین المللی انرژی اتمی: به رغم تحریم‌ها، ایران برجام را اجرا می‌کند


آژانش بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود به اعضای شورا تایید کرده است که ایران اجرای مفاد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با شش قدرت جهانی را ادامه داده است.

این بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد در گزارش سه ماهه خود این مطلب را گفته است.

به گفته آژانس، چند مورد از مفاد برجام در آستانه بازگشت تحریم‌های آمریکا مورد راستی آزمایی قرار گرفته است و نتایج آنها نشان می‌دهد که تهران به تعهدات خود پایبند است.

به گزارش رویترز، در گزارش محرمانه آژانس به شورای حکام که این خبرگزاری آن را به دست آورده است، گفته شده سطح ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران در محدوه تعیین شده در توافق بوده است.

بر اساس این گزارش، ذخیره اورانیوم غنی شده ایران ۴ نوامبر و یک روز پس از بازگشت دور دوم تحریم‌های آمریکا بازرسی شده است و سطح ذخایر آب سنگین هم روز ۳ نوامبر.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده اردیبهشت ماه اعلام کرد که واشنگتن از برجام خارج می‌شود و تحریم‌های آمریکا که پس از اجرای توافق لغو شده بودند بار دیگر به اجرا در می‌آیند.

رئیس جمهوری آمریکا درباره دلیل خروج از برجام گفت که توافق اتمی قدرت‌های جهانی با ایران دسترسی ایران به سلاح اتمی را به طور کامل قطع نمی‌کند، جلوی توسعه برنامه موشکی ایران را نگرفته است و موجب تهاجمی تر شدن رفتار ایران در منطقه شده است، به همین دلیل آمریکا از آن خارج می شود.

دولت های اروپایی با تصمیم او برای خروج از برجام مخالفت کرده‌اند و سعی دارند که این توافق را حفظ کنند؛ امری که با بازگشت تحریم های سخت آمریکا دشوارتر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG