لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

دولت ترامپ می گوید باید درباره سامانه هسته‌ای ایران تحقیقات شود


نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: دولت ترامپ بازرسان بین المللی هسته ای را زیر فشار گذاشته است تا تحقیقاتی را در ایران درباره شواهد انبار کردن تجهیزات و مواد هسته ای در یک مکان اعلام نشده پنهانی شروع کنند.

شواهد این سایت هسته ای ناشناس، هفته گذشته، در سخنرانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، فاش شد.

این افشاگری جامعه بین المللی را شوکه کرد و باعث شد دولت ترامپ آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای یک بازرسی جدید زیر فشار بگذارد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید: «ما انتظار داریم آژانس بین المللی انرژی اتمی به اقدامات مسئولانه و به موقع خود در پیگیری هر اطلاعات معتبری شامل اطلاعات ارائه شده توسط نتانیاهو که می تواند نشانگر کوتاهی ایران در عمل به تعهداتش به آژانس باشد، ادامه دهد.»

این مقام دولت ترامپ درباره صحت اطلاعات ارائه شده توسط نتانیاهو اظهار نظر نکرد ولی گفت دولت آمریکا به هیچ وجه در افشای آن نقشی نداشت.

هر چند مقام های آمریکا پیشتر آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای کوتاهی در بازرسی از تاسیسات مجادله برانگیز هسته ای ایران هدف انتقادهای گسترده ای قرار داده اند، اما منابع آگاه در دولت ترامپ می گویند تدابیری محکم برای پاسخگو کردن این بازوی نظارتی سازمان ملل متحد در نظر است.

بخش عمده ای از این تدابیر بر عهده جکی وُلکات، سفیر آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، خواهد بود که سه شنبه از سنا رای اعتماد گرفت. ولکات از منتقدان صریح ایران بوده و با سازمان های فعال در فاش کردن برنامه هسته ای مخفی جمهوری اسلامی کار کرده است.

یک جمهوریخواه بلندپایه در کنگره می گوید: «آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ادامه حیات برجام باید روی از فریبکاری های ایران از جمله حفظ گزینه های ساخت جنگ افزار هسته ای برگرداند، از این رو آن ها همه جایی که ایران فریبکاری نمی کند را بازرسی می کنند، در حالی که به انباری پر از طرح های جنگ افزار هسته ای بی توجه اند. ایالات متحده متعهد است آژانس بین المللی انرژی اتمی را به عمل به وظایف اش وا دارد و اکنون جکی ولکات آن ها را به طور مستقیم برای این مهم تحت فشار می گذارد.»

به گفته مقام وزارت ارشد وزارت خارجه آمریکا دولت ترامپ با چشمانی باز تلاش های ایران در گذشته در بیان اظهارات دروغ و مبهم درباره برنامه جنگ افزار هسته ای اش را دنبال می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG