لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

اشاره مستقیم پرزیدنت ترامپ به «توافق معیوب ایران» در پیام به نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی


رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در پیامی به شصت و دومین نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، بار دیگر به موضوع توافق هسته ای جمهوری اسلامی با کشورهای پنج به علاوه یک اشاره کرد و ضمن معیوب نامیدن آن، خواستار دو تضمین از سوی تهران شد.

ریک پری وزیر انرژی آمریکا، روز دوشنبه ۲۶ شهریور در وین پیام پرزیدنت ترامپ را برای حاضران قرائت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در پیام خود به پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین روند خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره اشاره مستقیم داشت.

پرزیدنت ترامپ درباره ایران گفت که جمهوری اسلامی باید در خصوص دو مسئله تضمین بدهد: اول اینکه برنامه هسته ای خود را فقط در حد صلح آمیز نگه دارد، و دوم اینکه هرگونه مسیر ایران برای دستیابی به صلاح هسته ای باید به طور دائمی مسدود شود.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن اینکه برجام را دوباره یک «توافق معیوب» نامید گفت، ایالات متحده به دنبال توافقی است که به سه موضوع برنامه هسته ای ایران، حمایت از تروریسم و فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی به طور کامل بپردازد.

خروج از برجام

پرزیدنت ترامپ ۱۵ مرداد رسما خروج ایالات متحده را از توافق هسته ای سال ۱۳۹۴ جمهوری اسلامی ایران با کشورهای پنج به علاوه یک موسوم به برجام را اعلام کرده بود. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی و ایران بود، با این استدلال که تهران با ادامه برنامه موشکی و اقدامات بدخواهانه اش در خاورمیانه روح برجام را نقض می‌کند، هشتم ماه مه از آن خارج شد.

از ۱۵ مرداد ماه نیز کاخ سفید بخشی از تحریم های هسته ای ایران را که از زمان توافق برجام تعلیق شده بود، باز گرداند. با بازگشت بخش نخست تحریم‌ها، خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستدهای مالی جمهوری اسلامی ایران مشمول تحریم شد.

دولت ترامپ درنظر دارد در دور بعدی تحریم‌ها در ۴ نوامبر (برابر با ۱۳ آبان)، صادرات نفت و گاز، و داد و ستد مالی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار دهد.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها اعلام کرده است که واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در تهران نیست و هدف تغییر رفتار حکومت ایران است و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز پس از اعلام خروج کاخ سفید از برجام، شروط ۱۲ گانه برای رسیدن به توافق جدید با تهران را اعلام کرد.

نیکی هیلی پیشتر در چهاردهم شهریور اعلام کرده بود آمریکا قصد دارد همزمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که قرار است اواخر سپتامبر در نیویورک برگزار شود، نشست ویژه ای را در شورای امنیت درباره ایران به ریاست پرزیدنت ترامپ برگزار کند.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از پیام خود با اشاره به مذاکرات با رهبر کره شمالی، ابراز امیدواری کرد که کیم جونگ اون به توافقات صورت گرفته پایبند باشد و خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره نیاز به یک سیستم راستی آزمایی کامل دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG