لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

ادامه تحقیق آژانس درباره بُعد نظامی برنامه اتمی ایران


قدرت های غربی روز چهارشنبه ایران را برای پرداختن به بدگمانی هایی که ممکن است روی طراحی بمب اتمی کار کرده باشد زیر فشار گذاشتند. آمریکا می گوید بررسی و حل این موضوع برای موفقیت مذاکره برای رسیدن به توافق نهایی اساسی خواهد بود.

به گزارش رویترز، در جلسه هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا بر پشتیبانی خود از کوشش های آژانس برای تحقیق در باره اتهامات دیرینه ایران و امکان پژوهش های تسلیحات اتمی توسط ایران تاکید کردند.

این تحقیق از مذاکرات سیاسی سطح بالا بین ایران و ۶ قدرت جهانی جدا، ولی مکمل آنها است.

در پیشرفت بالقوه مهمی برای تحقیقات آژانس، تهران ماه پیش موافقت کرد به یکی از ده ها مساله ای که آژانس به دنبال جواب برای آنهاست – یعنی ساختن ماشه های سریع العمل با کار بردهای نظامی و غیرنظامی - بپردازد.

اما مقامات غربی در حالی که در جلسه محرمانه هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی از این موافقت استقبال کردند، اما روشن ساختند جمهوری اسلامی باید کارهای بیشتری در این زمینه انجام دهد.

جوزف مک مانوس، نماینده آمریکا، گفت همچنان مهم است که ایران به تمام نگرانی های بین المللی در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی خود توجه کند.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود نظر مشابهی ابراز داشت و از ایران خواست کاملا با آژانس درباره مسائل مرتبط با ابعاد نظامی برنامه اتمی خود همکاری کند، و امکان دسترسی به تمام افراد، اسناد و محل هایی را که آژانس درخواست می کند فراهم آورد.

ایران اتهامات غرب را که در جستجوی کسب توانایی برای تولید سلاح اتمی است تکذیب می کند و می گوید برنامه اتمی آن صلحجویانه است.

به گزارش رویترز، رضا نجفی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس در یک کنفرانس خبری گفت «به نظر ما، این ادعاها بی اساس است و ما هیچ سند معتبری در این رابطه دریافت نکرده ایم. با این حال با آژانس برای برطرف ساختن ابهامات همکاری می کنیم.»

روز چهارشنبه همچنین در وین کارشناسانی از ایران و ۶ قدرت جهانی، جلسه آماده سازی دور بعدی مذاکرات سیاسی در ۱۷ مارس را آغاز کردند.
XS
SM
MD
LG