لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۵

ایران و ۱+۵ در وین روز چهارشنبه مذاکره می کنند


نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی، مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع اتمی را روز چهارشنبه در وین ادامه می دهند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، می گوید در این دور از مذاکرات که با حضور کارشناسان فنی دو طرف صورت می گیرد، موضوع راکتور آب سنگین اراک، برنامه غنی سازی اورانیوم، و همکاری های اتمی ایران بررسی می شود.

اسرائیل خواهان قطع کامل غنی سازی اورانیوم در ایران و بر چیده شدن راکتور آب سنگین اراک شده است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز ۱۸ بهمن ماه گفت ایران ممکن است «تغییرات فنی» روی راکتور آب سنگین اراک را بررسی کند.

کارشناسان می گویند ایران می تواند با تولید پلوتونیوم در راکتور آب سنگین اراک، اقدام به ساخت سلاح اتمی کند. ایران می گوید از این راکتور برای امور تحقیقاتی و پزشکی استفاده می کند.

ایران می گوید از غنی سازی اورانیوم در این کشور کوتاه نمی آید.

ایرنا به نقل از عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران نوشته است مذاکرات روز چهارشنبه در وین، مقدمه مذاکرات ۲۶ اسفند تا ۲۹ اسفند میان محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه و کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مقامات گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، و آلمان) است که در وین برگزار می شود.

مذاکرات جامع اتمی به دنبال توافق اولیه اتمی میان ایران و قدرت های جهانی دنبال می شود که اواخر سال گذشته میلادی در ژنو حاصل شد. قدرت های جهانی در این دور از مذاکرات تلاش می کنند که برنامه اتمی ایران را در ازای برداشتن تحریم ها، هر چه بیشتر محدود کنند.
XS
SM
MD
LG