لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۶

نتانیاهو: غنی سازی ایران باید کاملا متوقف شود


نخست وزیر اسرائیل می گوید کوشش های بین المللی برای محدود ساختن برنامه اتمی ایران، باید شامل توقف کامل غنی سازی اورانیوم شود.

بنیامین نتانیاهو روز سه شنبه در گردهمایی کمیته روابط عمومی آمریکا – اسرائیل در واشنگتن، اظهار عقیده کرد امنیت واقعی فقط با از بین بردن تمام سانتریفیوژهای ایران، تاسیسات زیر زمینی غنی سازی، رآکتور تولید آب سنگین و نیز موجودی اورانیوم غنی شده آن تامین خواهد شد.

او یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی را «بزرگترین تهدید برای امنیت مشترک» نامید، و بر لزوم بازداشتن ایران از دست یابی به توانایی تولید تسلیحات اتمی تاکید کرد.

نتانیاهو گفت «متاسفانه، قدرت های بزرگ جهانی درباره رها ساختن ایران با توانایی غنی سازی اورانیوم مذاکره می کنند.» او ابراز امیدواری کرد آنها چنین نکنند زیرا «اشتباهی خطیر خواهد بود.»

مقامات آمریکایی که در مذاکرات شرکت دارند می گویند توافق عمومی این است که به ایران اجازه داده شود برخی از توانایی های غنی سازی را نگاهدارد. اما در سطحی بسیار پائین تر از ۲۰ درصد.

پیشتر در روز دوشنبه، نتانیاهو در کاخ سفید با پرزیدنت اوباما ملاقات کرد، و رئیس جمهوری آمریکا گفت تعهد ایالات متحده به بازداشتن ایران از تولید تسلیحات اتمی قاطع است.
XS
SM
MD
LG