لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

گزارش آژانس از «نقض اندک اما مهم» برجام: ذخیره آب سنگین ایران از حد مجاز فراتر رفت


آژانس بین المللی انرژی اتمی که مسئولیت نظارت برای اجرای توافق جامع هسته‌ای تیر ماه سال گذشته میان ایران و جامعه جهانی را بر عهده دارد، در گزارش جدیدی از فراتر رفتن ذخایر آب سنگین تولید ایران از حد مورد توافق در برجام خبر داد و آن را «نقض اندک، اما مهم» برجام دانست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد در گزارش محرمانه‌‌ جدید خود که نسخه‌ای از آن به دست این خبرگزاری رسیده است، می‌گوید که ذخیره آب سنگین تولیدی ایران تنها به میزان ناچیز ۱۰۰ کیلوگرم، از حد مجاز ۱۴۳.۳ تن فراتر رفته است.

با این حال آژانس در این گزارش متذکر شده که تهران ضمن اعلام این موضوع، گفته است با صدور ۵ تن از این ذخایر، مشکل را حل خواهد کرد. بر اساس برجام، ذخیره آب سنگین ایران باید حداکثر ۱۳۰ تن و ذخیره اورانیوم غنی شده با خلوص پایین نیز باید کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم باشد.

در گزارش آسوشیتدپرس به دوره زمانی مورد اشاره آژانس که میزان ذخیره آب سنگین ایران از حد مجاز فراتر رفته، یا این که آیا ایران با فروش بخشی از آن مشکل را برطرف کرده است یا خیر، اشاره ای نشده است.

این نخستین موردی نیست که در مقطعی ذخایر آب سنگین تولید شده در ایران از حد مجاز فراتر می‌رود؛ چرا که روند ذخیره‌سازی و فروش مازاد تولید به کشورهای خارجی زمان بر بوده و گاه ممکن است بطور کامل با برنامه زمانی پیش بینی شده مطابقت نداشته باشد.

آژانس برای نخستین بار در اواخر بهمن ۱۳۹۴، حدود یک ماه پس از اعلام رسمی برجام، در گزارشی به مورد مشابهی از نقض اندک توافق اشاره کرد. در آن گزارش هم ذکر شده بود که با صدور ۲۰ تن آب سنگین تولید، مشکل در مدت کوتاهی برطرف شد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، تاکنون در گزارش های خود پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام را تایید کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG