لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

نیاز آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی به بودجه بیشتر برای نظارت بر ایران


یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد برای تامین هزینه‌های افزایش نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار بودجه اضافی نیاز خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آژانس مبلغ مورد اشاره را در یادداشتی محرمانه مشخص کرده است و انتظار می‌رود یوکیا آمانو مدیر کل این نهاد ناظر وابسته به سازمان ملل متحد در جلسه هیات امنا در روز ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) از ۳۵ عضو آن بخواهد سهم خود را برای پرداخت هزینه‌های افزایش بازرسی‌ها، بر اساس توافق اولیه با ایران، پرداخت کنند.

ایالات متحده آمریکا و همپیمانان آن، درباره ماهیت برنامه هسته‌ای تردید دارند و می‌گویند تهران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز قصد دسترسی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای دارد؛ اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵، سوم آذر ماه سال گذشته در ژنو سوئیس به یک توافق موقت دست یافتند تا بر مبنای آن، در ازای برداشتن گام‌های از سوی ایران برای اعمال محدودیت‌هایی در فعالیت‌های اتمی خود، طرف مقابل نیز بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهد.

در عین حال دو طرف توافق کردند برای رسیدن به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، گفتگوها را ادامه دهند، که پس از دو بار تمدید، در نهایت قرار است تا ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۴ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) ادامه یابد.

XS
SM
MD
LG