لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۷

بازدید کارشناسان آژانس از نیروگاه زاپوریژیا؛ روسیه چند شهر اوکراین را بمباران کرد


کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا. ١ سپتامبر ٢٠٢٢

درگیری‌های شدید در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا روز جمعه و یک روز پس از ابراز نگرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از خسارت‌های وارد شده به این نیروگاه ادامه یافت.

هیئت ۱۴ نفره بازرسان آژانس روز پنجشنبه به‌رغم تیراندازی‌ها و انفجارهای توپخانه‌ای در مسیر خود و به امید جلوگیری از فاجعه‌ هسته‌ای از زاپوریژیا، بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا، بازدید کردند.

به گفته رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، کارشناسان از تمام بخش‌های این نیروگاه از جمله اتاق‌های کنترل، سیستم‌های اضطراری، و دیزل‌ژنراتورها بازدید و با کارکنان آن دیدار کردند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در جمع خبرنگاران پس از بازرسی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا. ١ سپتامبر ٢٠٢٢
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در جمع خبرنگاران پس از بازرسی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا. ١ سپتامبر ٢٠٢٢

او وعده داد بازرسان آژانس حضوری دائمی در این نیروگاه داشته باشند. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین،
نیز اعلام کرده دو بازرس آژانس به طور دائمی در این نیروگاه حضور خواهند داشت.

این در حالی است که سازمان انرژی هسته‌ای اوکراین، اِنِرگواتُم، اعلام کرده روسیه تلاش فراوانی کرده که بازرسان آژانس از حقایق جاری در نیروگاه مطلع نشوند و اجازه نداده به مرکز بحران این نیروگاه وارد شوند.

تداوم درگیری‌ها در شمال، شرق، و جنوب

دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز جمعه اعلام کرد در نتیجه تیراندازی‌های روسیه خسارت‌هایی به خانه‌ها، خطوط لوله گاز، و دیگر زیرساخت‌های منطقه نیکوپل در سوی دیگر رود دنیپرو وارد شده است.

در دونباس در شرق اوکراین، درگیری‌ها منجر به کشته شدن چهار نفر و زخمی شدن ١٠ نفر دیگر شد. دفتر زلنسکی همچنین از تداوم درگیری‌های شدید در خرسون در جنوب اوکراین خبر داد. نیروهای روسیه همچنین چندین شهر از جمله خارکیف در شمال اوکراین را بمب‌باران کردند.

رزمایش نظامی مشترک با چین و هند

روسیه از برگزاری یک رزمایش نظامی مشترک با عنوان «وُستوک ٢٠٢٢» با مشارکت چین، هند، و چند کشور دوست خود خبر داد.

این رزمایش از اول سپتامبر به مدت یک هفته در چندین منطقه در شرق روسیه و سواحل شرقی این کشور در اقیانوس آرام برگزار می‌شود.

در نتیجه لشکرکشی روسیه به اوکراین، بیش از هفت میلیون نفر از کشور خود فرار کرده‌اند، هزاران نفر جان باخته‌اند، و چندین شهر با خاک یکسان شده‌اند. اوکراین و غرب این تهاجم را بی‌دلیل و توجیه‌ناپذیر می‌خوانند اما پوتین آن را «عملیات نظامی ویژه» به منظور مقابله با ملی‌گرایان اوکراینی و محافظت از روس‌زبانان اوکراینی می‌نامد.

XS
SM
MD
LG