لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

پیش‌نویش قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمله روسیه به اوکراین را محکوم می‌کند


لوگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.
لوگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.

پیش‌نویس یک قطعنامه تهیه شده برای نشست اضطراری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چهارشنبه پیش رو حمله روسیه به اوکراین را محکوم می‌کند.

بر اساس این پیش‌نویس که توسط کانادا و لهستان آماده شده، شورای حکام «تهاجم روسیه به اوکراین را به شدیدترین لحن محکوم می‌کند.»

به گزارش رویترز، اگرچه این متن تهیه‌شده هم‌اکنون نیز مورد تایید اکثریت ۳۵ عضو شورای حکام است، ممکن است لحن آن به منظور کسب حمایت بیشتر و انزوای گسترده‌تر روسیه ملایم‌تر شود.

این پیش‌نویس، با «ابراز نگرانی شدید» از اقدامات روسیه، نسبت به «خطر یک اتفاق یا حادثه هسته‌ای که مردم اوکراین، دولت‌های مجاور و جامعه بین‌المللی را به خطر بیاندازد» هشدار می‌دهد.

پیش‌نویس مذکور همچنین از روسیه می‌خواهد با توقف عملیات در چرنوبیل و سایر جاها، به «مقامات دارای سررشته اوکراینی» این امکان را بدهد «کنترل کامل تمامی تاسیسات هسته‌ای را حفظ یا به سرعت دوباره در دست گیرند.»

این در حالی است که قدرت‌های غربی و روسیه طی نزدیک به یک سال گذشته، در چارچوب مذاکرات برای احیای توافق برجام همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند و به گزارش رویترز، نگرانی از تاثیر منفی بحران اوکراین بر روند مذاکرات وین فضایی به وجود آورده که طرف‌ها می‌خواهند قبل هرچه زودتر به توافق دست یابند.

این که آیا پیش‌نویس قطعنامه تهیه‌شده روابط روسیه و غرب را چنان از خود متاثر می‌کند که مذاکرات وین را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد، هنوز مشخص نیست.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه در کنفرانس خبری روزانه گفت روسیه همچنان عضوی از مذاکرات این است و احیای برجام به نفع همه طرف‌ها است.

XS
SM
MD
LG