لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

حبیب افکاری، برادر کشتی‌گیر اعدام‌شده، آزاد شد


تصویری از حبیب افکاری پس از آزادی
تصویری از حبیب افکاری پس از آزادی

سعید افکاری، با انتشار متنی در توئیتر خود، از آزادی برادرش حبیب افکاری، خبر داد.

سعید افکاری روز شنبه ۱۴ اسفندماه با اعلام این خبر در توئیتی نوشت،‌ وحید افکاری یکی دیگر از برادران نوید افکاری، کشتی‌گیر اعدام شده در ایران که او نیز از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال ۹۷ است، کماکان در زندان و در انفرادی به سر می‌برد.


حبیب افکاری که از شهریورماه سال ۱۳۹۹ به همراه برادر خود وحید افکاری در بند عبرت زندان عادل آباد شیراز نگهداری می‌شد، روز شنبه زودهنگام از زندان عادل‌آباد شیراز آزاد شده است. گفته می‌شود که آزادی او به صورت مشروط است.

پیش از این صدای آمریکا در گزارش‌های متعددی در رابطه با وضعیت خانواده افکاری اعلام کرده بود،‌ حبیب افکاری و دیگر برادر او وحید، در سلول‌های انفرادی زندان عادل‌آباد نگهداری می‌شود. این دو برادر به ترتیب به ۲۷ سال و ۵۴ سال زندان محکوم شده‌اند

نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی روز شنبه ۲۲شهریور سال ۱۳۹۹، در شیراز اعدام و در روستای سنگر، سپیدان استان فارس با حضور برخی از اعضای خانواده تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شده است.

این زندانی سیاسی که در پی اعتراضات مرداد ۹۷ بازداشت شد، به ۲ بار اعدام، شش سال و نیم حبس، و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

دادگاه نوید افکاری را به کشتن یک مامور امنیتی متهم کرده بود. اما آقای افکاری، خانواده، و وکلای او تاکید داشتند که هیچ سند مستدل و متقنی درباره نقش او در این قتل وجود ندارد و قاضی صرفاً از اعترافات تحت شکنجه او، برای صدور حکم استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG