لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۵

سهیل عربی به تحمل دو سال زندان محکوم شد؛ صدور حکم حبس برای یک فعال رسانه‌ای و اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی


از راست: مصطفی حمدی، قادر محمدزاده، و سهیل عربی

سهیل عربی، زندانی سیاسی، و مصطفی حمدی، فعال رسانه‌ای در ایران هر یک از سوی دادگاه به دو سال زندان محکوم شدند. همچنین بنا بر اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری، قادر محمدزاده، زندانی سیاسی در زندان مرکزی یزد، نیز دست به اعتصاب غذا زده است.

بنا بر دادنامه صادر شده از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، سهیل عربی زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، به دو سال زندان و ۵ میلیون جریمه نقدی به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» محکوم شده است.

در این دادنامه که نسخه‌ای از نیز روز شنبه ۱۶ مرداد ماه به صدای آمریکا ارسال شده، دادگاه انقلاب به عنوان مجازات تکمیلی آقای عربی را به دو سال ضرورت کسب مجوز از مقام قضایی به منظور مسافرت به خارج از کشور، دو سال حضور فصلی در دفتر نظارت و پیگیری ضابطین، و ضبط گوشی همراه محکوم کرده است.

مصطفی دانشجو، وکیل مدافع سهیل عربی، نیز با تایید این خبر در توئیتر خود نوشت،‌ به رای صادره اعتراض خواهد کرد.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی، آذر ماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت شد. حکم صادره علیه او، که در ابتدا به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شده بود، پس از مدتی توسط یکی از شعبات دیوان عالی کشور نقض شد. او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم، به ۷ سال و نیم حبس محکوم شد؛ اما مجددا در مهرماه سال ۹۸ به غیر از محکومیت قبلی،‌ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده، به ۳ سال دیگر زندان و تبعید به برازجان محکوم شد.

از سوی دیگر شبکه حقوق بشر کردستان نیز خبر از صدور حکم دو سال زندان برای مصطفی حمدی مدیر کانال تلگرامی «پرسمان» را داد و نوشت طی روزهای گذشته این فعال رسانه‌ای از سوی دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سقز به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به بنیانگذار و رهبر جمهوری اسلامی ایران» از طریق انتشار مطالب و تصاویر در فضای مجازی مجموعا به دو سال حبس تعزیری محکوم شده است.

بنا بر این گزارش، آقای حمدی مهر ماه سال گذشته به دنبال انتشار اخباری در خصوص تخلفات مالی شورای شهر و شهردار سابق شهر سقز،‌ با شکایت شهردار سابق این شهر به همراه ۴ فعال رسانه‌ایی دیگر کُرد به اتهام «نشر اکاذیب» به دادگاه احضار و مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی نیز در گزارشی از اعتصاب غذای قادر محمدزاده، فعال سیاسی در ایران که از ۱۷ سال پیش در زندان به‌سر می‌برد، خبر داد و نوشت، این زندانی سیاسی از دست‌کم هشت روز پیش به دلیل عدم اعطای مرخصی پس از مصادره وثیقه یک میلیارد تومانی در زندان مرکزی یزد دست به اعتصاب غذا زده است.

بنا بر این گزارش پیشتر با درخواست مرخصی آقای محمدزاده موافقت شده بود، اما با مراجعه خانواده به دادگاه انقلاب مهاباد به آنها گفته شده این زندانی سیاسی محارب است و مرخصی و یا آزادی مشروط شامل او نخواهد شد.

این زندانی سیاسی آذرماه سال ۱۳۸۴ از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام «محاربه از طریق عضویت در حزب کومله کردستان ایران» به ۲۰ سال زندان و تبعید به زندان یزد محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG