لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

منابع حقوق بشری؛ یک کولبر در بانه با شلیک نیروهای نظامی کشته شد


کولبر
کولبر

منابع حقوق بشری از تیراندازی نیروهای نظامی در بانه و کشته شدن یک کولبر در مناطق مرزی این شهر خبر دادند.

خبرگزاری «کردپا» که خبرهای مناطق کردنشین را پوشش می‌دهد، در گزارشی نوشت که شامگاه جمعه هفتم مهرماه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه، یک کولبر جان خود را از دست داد.

«کردپا» هویت این فرد را «محمد خالدی» ۲۸ ساله اعلام کرد که به گفته این منبع، نیروهای نظامی «بدون اخطار قبلی اقدام به تیراندازی» به سمت این کولبر کردند.

کولبری در ایران بعنوان یک «شغل» توسط برخی از شهروندان مناطق مرزی انجام می‌شود که علت اصلی آن هم نبود فرصت شغلی و شرایط نامساعد اقتصادی است.

وب‌سایت «کولبر نیوز» نیز اول مهرماه اعلام کرده بود که در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۲، جمعاً ۸۵ کولبر در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه کشته یا زخمی شدند.

براساس این اعلام، از این تعداد، ۱۳ کولبر کشته و ۷۲ کولبر زخمی شدند و از مجموع ۸۵ کولبری که کشته یا زخمی شدند، ۷۷ نفر با تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی جمهوری اسلامی جان یا سلامت خود را از دست داده‌اند.

گزارش سالانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که در سال گذشته قتل ۲۱ کولبر و زخمی شدن ۱۳۳ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

در سال گذشته ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۲۶ کولبر زخمی شدند و ۲ کولبر جان باختند.

XS
SM
MD
LG