لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

هه‌نگاو: یک جوان کرد بر اثر شکنجه ماموران انتظامی کشته شد


تصویری از چند خودروی نیروی انتظامی. (آرشیو)
تصویری از چند خودروی نیروی انتظامی. (آرشیو)

پویا بابایی، کاسب‌کار جوان ۲۶ ساله اهل جوانرود، روز جمعه هفدهم شهریور، به دلیل «ضربه مغزی و شکستگی مهره فقرات» ناشی از ضرب و جرح به دست ماموران امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی جان باخت.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نیروی انتظامی هفته گذشته در نزدیکی شهر «حمیل» در استان کرمانشاه به سوی خودروی پویا بابایی، شلیک و او را «با خشونت» بازداشت کرده بود.

هه‌نگاو به نقل از یک «منبع مطلع» افزود که نیروهای انتظامی در حالی به سوی خودروی این جوان کاسب‌کار اقدام به تیراندازی کرده‌اند که او بدون حمل بار، برای بارگیری به سمت شهرهای جنوب ایران در حال حرکت بود.

این گزارش حاکی از آن است که پس از تیراندازی به سوی چرخ‌های جلوی خودروی پویا بابایی، او بازداشت شد و در همان محل، تحت ضرب و جرح شدید قرار گرفت؛ به طوری که دچار ضربه مغزی و شکستگی از ناحیه ستون فقرات شد.

مقام‌های نیروی انتظامی در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

به گزارش هه‌نگاو، همسر این جوان نیز که ماه پیش با هم ازدواج کرده‌اند، از شدت ناراحتی دچار حمله عصبی شد و هم‌اینک در بیمارستان تحت مداوا قرار دارد.

بر اساس این گزارش، اداره اطلاعات شهر جوانرود خانواده آقای بابایی را تحت فشار گذاشته است تا از برگزاری مراسم ترحیم و اطلاع‌رسانی در این ارتباط خودداری کنند.

در سال‌های گذشته، کاسب‌کاران و به‌ویژه کولبران در مناطق کردنشین ایران، بارها هدف تیراندازی مستقیم ماموران امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند که در نتیجه، ده‌ها کاسبکار و کولبر کرد کشته و صدها تن دیگر از آنها زخمی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG