لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

کولبری روی خط مرگ؛ کشته و زخمی شدن ۸۵ کولبر در شش ماه


کولبر- آرشیو
کولبر- آرشیو

رسانه «کولبر نیوز» اعلام کرد در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۲، جمعاً ۸۵ کولبر در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه کشته یا زخمی شدند.

براساس این اعلام، از این تعداد، ۱۳ کولبر کشته و ۷۲ کولبر زخمی شدند و از مجموع ۸۵ کولبری که کشته یا زخمی شدند، ۷۷ نفر با تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی جمهوری اسلامی جان یا سلامت خود را از دست داده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشری در ایران گزارش داد که شامگاه چهارشنبه بیست و نهم شهریورماه ۱۴۰۲، تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه منجر به زخمی شدن یک کولبر شد .هویت وی فرید و اهل دیواندره عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این کولبر توسط نیروهای سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفته و جهت مداوا به یکی از مراکز درمانی منتقل شده است.

پیش‌تر مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود در سال ۱۴۰۱؛ جان باختن ۲۱ کولبر و زخمی شدن ۱۳۳ تن از آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی را ثبت کرده است ضمن آنکه در این مدت ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۲۶ کولبر زخمی شدند و ۲ کولبر جان باختند.

کولبران، افرادی هستند که برای امرار معاش، کالاهای تجاری را از مناطق مرزی به داخل کشور حمل می‌کنند. این کار در ایران غیرقانونی است و کولبران اغلب مورد سرکوب و خشونت نیروهای نظامی قرار می‌گیرند.

مستندات نشان می‌دهد مردم مناطق مرزی به علت نبود فرصت‌های شغلی و وضعیت سخت معیشتی به کولبری روی می آورند.

XS
SM
MD
LG