لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

پایان اعتصاب غذای خشک محمد صدیق کبودوند


محمد صدیق کبودوند از شامگاه شنبه وارد اعتصاب غذای خشک شده است
محمد صدیق کبودوند از شامگاه شنبه وارد اعتصاب غذای خشک شده است
به گزارش سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان محمد صدیق کبودوند روز دوشنبه در دیدار با خانواده اش اعلام کرد برای ادای احترام به تمام کسانی که از او درخواست پایان اعتصاب غذا کرده بودند، به اعتصاب غذای خشک پایان می دهد، اما همچنان در اعتصاب باقی خواهد ماند.

آقای کبودوند از تمامی کسانی که نسبت به اعتصاب غذای خشک وی و مشکلاتی که متحمل شده و می شود ابراز نگرانی کرده اند اظهار تشکر کرد و افزود «برای رسیدن به درخواستهایم که همگی در چارجوب قوانین حقوق بشری و بین المللی و حتی قوانین ایران است همچنان در اعتصاب تر خواهم ماند. باشد که شما همچنان حامی من باشید تا جایی که توان دارم ادامه خواهم داد.»

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان روز یکشنبه وضعیت جسمی محمد صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر و روزنامه نگار کرد و بنیان گذار این سازمان را «فوق العاده خطرناک» اعلام کرده بود.

به نوشته سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، آقای کبودوند که از روز ۶ خرداد در اعتراض به جلوگیری مقام های قضایی از دیدار او از فرزند بیمارش دست به اعتصاب غذا زده است، وارد اعتصاب غذای خشک شده که به دنبال آن وضع جسمی او روبه وخامت گذاشته است. فرزند آقای کبودوند به دلیل بیماری خطرناک خونی بستری است.

همسر آقای کبودوند می گوید در ملاقاتی که روز یکشنبه، با او در دادسرای اوین داشته، محمد صدیق کبودوند گفته است از ساعت ۲۲ روز شنبه وارد اعتصاب غذای خشک شده است. او علت دست زدن به این اقدام را اعتراض به اعمال تبعیض میان اقلیت های زندانی با زندانیان دیگر اعلام کرده است. پریناز حسنی، همسر این فعال حقوق بشر که پنج سال است برای گذراندن حکم ۱۱ سال زندان خود در زندان اوین به سر می برد، وضعیت جسمی و روانی او را فوق العاده خطرناک اعلام کرده و خواستار مداوای فوری او شده است.

محمد صدیق کبودوند که به گفته همسرش پیش از رفتن به زندان هیچ گونه ناراحتی جسمی نداشت، به خاطر شرایط سخت زندان و عدم مداوای بموقع به بیماری شدید قلبی و نیز بیماری های کلیه و پروستات و عفونت ریه دچار شده است. به گفته خانم حسنی او اکنون حتی توان حرف زدن نیز ندارد.

سازمان حقوق بشر کردستان با ابراز نگرانی شدید از وضعیت آقای کبودوند از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته است موجبات آزادی موقت و استفاده اورا از خدمات بیمارستانی فراهم کنند.

روز گذشته نیز سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه ای از وضعیت وخیم برنده جایزه حقوق بشر هلمن هلمت این سازمان در سال ۲۰۰۹ ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری و بدون شرط او و بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار زندانی دیگر، شده بود.
XS
SM
MD
LG