لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

انتشار نسخه فارسی «پرواز آزادی» با صدای نازنین بنیادی به مناسب روز جهانی حقوق بشر 


همزمان با دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر، نسخه فارسی ویدئو «پرواز آزادی» با صدای نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر ایرانی آمریکایی منتشر شد.

این ویدئو که ابتدا به زبان انگلیسی و به مناسبت شصتمین سالگرد تأسیس سازمان عفو بین‌الملل در ماه ژوئن منتشر شده بود، به تدریج به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شد تا مخاطب جهانی بیشتری داشته باشد.

راوی نسخه انگلیسی پرواز آزادی نیز نازنین بنیادی بود و او قطعه‌ای به نام «قصیده عفو» سروده بیل شیپسی، وکیل، فعال حقوق بشر، و شاعر ایرلندی را می‌خواند.

اما نسخه فارسی این ویدئو، «کنش بشریت» نام دارد که برگردان همان شعر اصلی انگلیسی است و توسط فهیم آفرین اسدی ترجمه شده است.

نازنین بنیادی درباره انتشار نسخه فارسی به بهنود مکری از صدای آمریکا گفت: «این نسخه را به مناسبت روز جهانی حقوق بشر منتشر می‌کنیم، من هم این ویدئو‌ را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارم تا مخاطب فارسی‌ زبان نیز با پیام مهم و تأثیرگذار شعر بیل شیپسی و فعالیت‌های سازمان عفو بین‌الملل در زمینه حقوق بشر بیشتر آشنا شوند.»

موسیقی این اثر ساخته پیتر گابریل است و در تولید آن گروه کر انجیل «اسپریچوال» در لندن و آنجلیک کیدجو مشارکت داشتند.

پرواز آزادی، فیلم دو دقیقه‌ای برای بزرگداشت سازمان سازمان عفو بین‌الملل است و فیلمبرداری بخش‌های عمده‌ای از آن توسط پهپاد در شهرهایی مانند کیپ تاون، سیدنی، دهلی‌نو، مکزیکو‌سیتی، و پاریس انجام شده است.

این پروژه توسط «هنر برای عفو» (Art for Amnesty) تولید شده که مجموعه‌ای جهانی از هنرمندان شاخه‌های مختلف از ملیت‌های گوناگون است که در زمینه دیدگاه سازمان عفو بین‌الملل درباره جهانی که در آن همه از حقوق بشر برخوردار هستند، اشتراک نظر دارند.

XS
SM
MD
LG