لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

طراحی یک پیراهن زنانه توسط نازنین بنیادی: می‌خواهیم «نماد آزادی» زنان ایرانی باشد


نازنین بنیادی، بازیگر مشهور ایرانی آمریکایی با الهام از زنان شجاع ایرانی، پروژه‌ جدیدی را در دنیای مد و فشن با هدف آگاهی‌رسانی در زمینه حقوق بشر و حمایت از سازمان‌های فعال در این زمینه آغاز کرده است.

او که به عنوان یک فعال حقوق بشر با سازمان‌های مختلفی از جمله «عفو‌ بین‌الملل» نیز همکاری می‌کند، با مشارکت امیر تقی، طراح ایرانی آمریکایی، یک لباس و پیراهن زنانه را طراحی کرده است که به صورت محدود در دسترس علاقمندان قرار دارد.

نازنین بنیادی به بهنود مکری از صدای آمریکا می‌گوید :«حمایت از حقوق بشر اغلب ممکن‌ است احساس تاریکی ‌و ناامیدی داشته باشد. پیروزی‌ها اندک هستند، بنابراین تشویق مردم به دیدن زیبایی در این چهارچوب بسیار مهم است. هر زندگی نجات‌ یافته، و هر فردی که آزاد می‌شود، سختی‌های این کار را ارزشمند می‌کند. امیدواریم با این پروژه، وضعیت اسفبار مدافعان حقوق ایرانی را به دوستداران مد در همه جا معرفی کنیم.»

این لباس و پیراهن ساده و راحت، با پس زمینه ابریشمی آبی، دارای یک الگوی طلایی و سفید روشن است که شباهت زیادی به روسری دارد و دارای پیامی نمادین است.

نازنین بنیادی در این باره به مجله «وگ» می‌گوید :«پژوهش‌های زیادی را در زمینه تاریخ مد اعتراضی، و اینکه چگونه مد می‌تواند بر تغییر تأثیر بگذارد، انجام دادم. متوجه شدم که که از طریق جنبش حقوق مدنی و حق رأی زنان، مد به عنوان راهی برای نمایش پیام‌ها استفاده می‌شود. فکر کردم که چگونه می‌توان از این ابزار برای چیزی که به آن علاقه دارم، یعنی حقوق زنان ایران استفاده کنم.»

او با اشاره به اینکه از اعتراضات زنان ایرانی علیه حجاب اجباری الهام گرفته است، می‌افزاید:«در حالی که ما در آمریکا برای جنبش «من هم»، و حقوق خود در محیط کار مبارزه می‌کردیم، زنان شجاع ایرانی به خیابان‌ها می‌آمدند، و علی‌رغم وجود خطرات بسیار، علیه مقررات پوشش اجباری و حجاب اجباری مبارزه می‌کردند.»

نازنین بنیادی با یادآوری تبعیض‌های بزرگی که علیه زنان ایرانی وجود دارد، تأکید می‌کند که آنها می‌خواستند که این لباس «نماد آزادی» برای زنان ایرانی باشد.

این لباس و پیراهن با دقت و ظرافت خاصی در نیویورک تولید می‌شوند و عواید حاصل از فروش به سازمان‌های عفو‌ بین‌الملل، کر۴کلز (Care4Calais)، و بنیاد عبدالرحمن برومند که توسط دو خواهر ایرانی اداره می‌شود که پدر آنها توسط جمهوری اسلامی به قتل رسیده است، اهدا خواهد شد.

نازنین بنیادی درباره اهداف این پروژه به بهنود مکری از صدای آمریکا می‌گوید :«این کار را نه تنها برای افزایش آگاهی، بلکه برای بیان این موضوع از طریق آزادی مد و بیان، چیزی که ممکن‌ است در آمریکا بدیهی تلقی کنیم، اما زنان در ایران همه چیز خود را برای دفاع از آن به خطر می‌اندازند، انجام می دهیم. و در عین حال جمع‌آوری پول برای سازمان‌های خیریه‌ای که مدافع حقوق بشر هستند و به حفاظت از حیثیت کسانی که از آزار و اذیت ‌ ناآرامی می‌گریزند، کمک می‌کنند. امیدوارم مردم از این اهدف حمایت کنند.»

نازنین بنیادی و امیر تقی در عین حال با راه‌اندازی هشتگ «مد آزاد» تلاش می‌کنند تا پیام خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی جهانی کنند و عده بیشتری را در جریان اهمیت این موضوع قرار دهند.

XS
SM
MD
LG