لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

نماینده دائم آمریکا در شورای حقوق بشر: بازداشت مهدی یراحی، نقض آزادی بیان است


 مهدی یراحی، خواننده معترض بازداشت‌شده
مهدی یراحی، خواننده معترض بازداشت‌شده

نماینده دائم آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از بازداشت مهدی یراحی، خواننده منتقد حکومت، در ایران انتقاد کرد و آن را نقض حقوق بشر و آزادی بیان خواند.

میشل تیلور روز جمعه دهم شهریور، بازداشت این خواننده معترض را «بی‌اعتنایی آشکار رژیم ایران به حقوق بشر و آزادی بیان» دانست.

این مقام آمریکایی، برخورد جمهوری اسلامی با مهدی یراحی را شاهدی دیگر بر صلاحیت نداشتن ایران در عهده‌دار شدن ریاست تشکیلات حقوق بشری در بدنه سازمان ملل ذکر کرد.

جمهوری اسلامی چند ماه قبل به ریاست مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منصوب شد. این انتصاب با واکنش منفی نهادهای حقوق بشری و مخالفت آمریکا مواجه شده است.

پیشتر آبرام پیلی، معاون فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، بازداشت مهدی یراحی را تلاش حکومت ایران برای «خاموش کردن صدای مردم ایران» خوانده بود.

آبرام پیلی در ادامه پیامش از «رژیم ایران» خواست سرکوب‌ها را پایان دهد و به صدای شهروندانش گوش فرا دهد.

بازداشت مهدی یراحی هفته گذشته و پس از انتشار ترانه «روسریتو دربیار» انجام شد.

خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضائیه، اعلام کرد که در پی انتشار «ترانه‌ای غیرقانونی از سوی مهدی یراحی» پرونده قضایی برای او تشکیل شده است. این بازداشت به دستور دادستان تهران انجام شد.

در مقابل، مصطفی نیلی، وکیل این خواننده معترض، روز هفتم شهریور به «شبکه شرق» گفت: «در حال حاضر هیچ خبری از جزئیات و چرایی این بازداشت نداریم.»

بازداشت مهدی یراحی، انتقادهای گسترده‌ای را به همراه داشت و شماری از زنان در شبکه‌های اجتماعی، با انتشار ویدئوهایی، با این ترانه همراهی کردند و روسری‌های‌شان را برداشتند.

علی کریمی، ستاره پیشین فوتبال و از مخالفان حکومت ایران، هم خواستار حمایت خوانندگان داخل کشور از مهدی یراحی شد.

زینب زمان، فعال مدنی، هم به نقل از حسین زمان، پدرش، نوشت که مهدی یراحی، خواننده‌ای «با درک صحیح از مشکلات اجتماعی» و «آشنا به وظیفه هنری‌اش» است.

برخی کنشگران حقوق بشر زندانی از جمله نرگس محمدی و سپیده قلیان هم در حمایت از مهدی یراحی نامه نوشتند.

نرگس محمدی «روسریتو دربیار»، آخرین ترانه مهدی ریاحی پیش از بازداشتش، را «پیام زنان مبارز ایران» در «صحنی علنی» توصیف کرده و آن را موجب «آوار» شدن «دسیسه وحشت حکومت دینی استبدادی» خوانده است.

XS
SM
MD
LG