لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

معاون رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در «نشست صلح اوکراین» به سوئیس می‌رود


کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین
کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، این هفته ضمن شرکت در نشست بین‌المللی اوکراین در سوئیس، و ملاقات با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، برای رهبران کشورهای حاضر سخنرانی خواهد کرد.

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی کامالا هریس با تأکید بر این که نتیجه جنگ با روسیه بر کل جهان تأثیر می‌گذارد، تلاش می‌کند تا همراهی کشورهای بیشتری را برای حمایت از اوکراین جلب کند.

او در ادامه افزود که معاون ریاست جمهوری آمریکا به دنبال تثبیت این ایده خواهد بود که تهاجم مسکو به اوکراین نقض اصول بنیادی منشور سازمان ملل است و باید به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور اوکراین گذاشت.

کامالا هریس به جای جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در این نشست شرکت می‌کند و کمتر از ۲۴ ساعت را در «لوسرن» سوئیس سپری خواهد کرد.

جو‌ بایدن که اخیرا در اجلاس سران گروه هفت در ایتالیا شرکت داشت به آمریکا بازمی‌گردد تا برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کارزار انتخاباتی خود به لس‌آنجلس برود.

جو بایدن و ولودیمیر زلنسکی اخیرا در اجلاس سران «جی۷» با یکدیگر دیدار کردند و توافقنامه امنیتی دوجانبه‌ای میان ایالات متحده و اوکراین امضا شد. آنها در هشتادمین سالگرد نبرد نرماندی که به «روز دی» نیز شهرت دارد، ملاقات کردند.

خانم هریس قرار بود جمعه شب عازم سوئیس شود، ظهر شنبه در نشست اوکراین شرکت کند، و همان شب به واشنگتن بازگردد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نماینده ایالات متحده در نشست روز یکشنبه خواهد بود و به تشکیل گروه‌های کاری برای بازگرداندن کودکان اوکراینی از روسیه و امنیت انرژی کمک خواهد کرد.

روسیه به این رویداد دعوت نشد و آن را بیهوده توصیف کرد. چین، متحد کلیدی مسکو، می‌گوید در نشست شرکت نخواهد کرد زیرا روسیه دعوت نشده است.

این مقام ارشد آمریکایی می‌گوید که غیبت روسیه تأثیری در نشست ندارد ولی از غیبت چین ابراز تأسف کرد.

۹۲ کشور و هشت سازمان جهانی در نشست اوکراین در سوئیس شرکت خواهند داشت.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG