لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

جنبش سبز مردم ایران، افتتاح گر جشنواره فیلم دیده بان حقوق بشر در تورنتو


جنبش سبز مردم ایران، افتتاح گر جشنواره فیلم دیده بان حقوق بشر در تورنتو
جنبش سبز مردم ایران، افتتاح گر جشنواره فیلم دیده بان حقوق بشر در تورنتو

هشتمین «جشنواره فیلم دیده بان حقوق بشر» تورنتو با مستندی در مورد ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ در ایران افتتاح شد.

مستند «موج سبز»، ساخته علی صمدی احدی انعکاس دهنده رواج و قدرت و نفوذ شبکه های اجتماعی است که به ابزاری برای جنبش های سیاسی سراسر جهان و به ویژه جنبش سبز ایران و کارزار « رای من کجاست» بدل شده است.

این مستند هشتاد دقیقه ای که تولید مشترک ایران و آلمان است، تصاویر اعتراض های مردم ایران را در کلیپ های ویدئویی شهروند خبرنگاران در تارنمای یوتیوب، وبلاگ ها، توئیتر، فیس بوک و خواست جوانان این کشور برای دستیابی به آزادی و احترام را به تصویر می کشد.

«موج سبز» با تصاویر گردهمایی های عظیم هواداران میرحسین موسوی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ و شور و شعف آن ها در خیابان های شهرهای ایران آغاز می شود و سپس به بر باد رفتن امید طرفداران جنبش سبز و اعتراض های پس از اعلام نتایج انتخابات و پیروزی محمود احمدی نژاد، سرکوب شدید و ناامیدی و سرخوردگی طرفداران این نامزد ها می پردازد و در نهایت این مستند در نقطه ای به پایان می رسد که نیروهای بسیج و لباس شخصی جوانان ایرانی معترض را مورد ضرب و شتم قرار می دهند، ده ها تن از آن ها را به ضرب گلوله به قتل می رسانند و جوانانی همچون ندا آقا سلطان روی سنگفرش خیابان های ایران جان می بازند.

این مستند ساز مقیم آلمان با چهره های اصلاح طلب، خبرنگاران و دیگر شخصیت های ایرانی در تبعید مصاحبه می کند و صحنه هایی از تصاویر ویدئویی اعتراض های مردمی را نشان می دهد که با دوربین های تلفن های همراه به صورت اینترنتی به سراسر جهان ارسال شدند.

کارگردان مستند «موج سبز» برای تصویر کردن آزار و اذیت و شکنجه جوانانی که پس از ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری زندانی شدند، از تصاویر انیمیشن استفاده کرده تا بینندگان خود را با جنبه های پنهان خطرات اعتراض های مردمی در ایران آشنا کند. این شیوه مستند سازی آقای احدی توجه و ستایش بسیاری از ناظران آگاه را برانگیخته است.

علی صمدی احدی، کارگردان و فیلمنامه نویس این مستند ۳۷ سال دارد و در شهر تبریز متولد شد. او در سن ۱۲ سالگی به همراه خانواده اش به آلمان کوچ کرد. آقای احدی پس از اتمام تحصیلات خود در رشته ارتباطات تصویری فیلم و تلویزیون، در مقام ویرایشگر فیلم، فیلمبردار و مستندساز فعالیت کرده است.

دوازده لبنانی خشمگین، دشنمان مردم، فامیلیا، غیرقانونی، زندگی، فراتر از همه چیز، کلاس اولی، سوگند و تو واقعیت را دوست نداری از جمله مستندهای دیگری هستند که تولیدات مشترک کشورهای لبنان، کامبوج، بریتانیا، بلژیک، فرانسه، لوگزامبورگ، ایالات متحده، یمن، ترکیه و کانادا هستند که در «جشنواره فیلم دیده بان حقوق بشر» سال ۲۰۱۱ در تورنتو اکران می شوند.

«جشنواره فیلم دیده بان حقوق بشر» که با همکاری «جشنواره بین المللی فیلم تورنتو» برگزار می شود، از روز ۲۲ فوریه آغاز شد و فعالیت های خود را تا ۴ مارس ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG