لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۴

دیده‌بان حقوق بشر «جمعه خونین» زاهدان را «مرگبارترین سرکوب سال» نامید


تصویری از یک معترض زخمی‌شده در جریان جمعه موسوم به «جمعه خونین» زاهدان. ٨ مهر ۱۴۰۱
تصویری از یک معترض زخمی‌شده در جریان جمعه موسوم به «جمعه خونین» زاهدان. ٨ مهر ۱۴۰۱

در حالی که اعتراضات سراسری در ایران وارد چهارمین ماه شده است، دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی درباره کشتار جمعه ٨ مهر در زاهدان که به «جمعه خونین»، مشهور شده است، از آن به عنوان «مرگبارترین سرکوب سال» نام برد.

در این گزارش که روز پنجشنبه اول دی‌ماه منتشر شده،، دیده‌بان حقوق بشر با اشاره به تایید صحت ۵۲ ویدیو و عکس منتشرشده توسط گروه حقوق بشری «حال‌وش» و مصاحبه با ١٣ شاهد و خانواده کشته‌شدگان در «جمعه خونین» زاهدان گفته است با تحلیل عکس‌ها و ویدیوها به این نتیجه رسیده که در این روز دست‌کم ١٢ نفر از جمله یک پسر کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرده است تعداد واقعی قربانیان در مرکز استان سیستان و بلوچستان «احتمالا بسیار بالاتر» است. این گزارش می‌افزاید گروه‌های حقوق بشری بلوچ از کشته شدن ۸۵ تا ٩٧ نفر از جمله ٩ کودک در فاصله ٨ تا ١٣ مهر به دست نیروهای امنیتی در زاهدان خبر داده‌اند.

به گفته تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر، اگرچه زاهدان در «جمعه خونین» صحنه کشته‌شدن بیشترین تعداد افراد در یک روز بود، هنوز هیچ فرد مسئولی در این‌باره دستگیر نشده است.

طبق این گزارش، ماموران اطلاعاتی و پلیس از «بام‌های اطراف مصلای بزرگ و مسجد مکی» به سمت معترضان آتش گشودند و به ماشین منتقل‌کننده زخمی‌شدگان به بیمارستان تیراندازی کردند درحالیکه «معترضان عمدتا تهدیدی جدی متوجه نیروهای امنیتی کاملا مسلح نمی‌کردند.»

نقشه هوایی محل وقوع «جمعه خونین» زاهدان
نقشه هوایی محل وقوع «جمعه خونین» زاهدان

در این گزارش همچنین به گفته‌های برخی از شاهدان عینی و مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، مبنی بر استفاده نیروهای امنیتی از نیروی قهریه مرگبار و شلیک گلوله جنگی به معترضان استناد شده است.

دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش از هیات حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره ایران درخواست کرده توجه ویژه‌ای به «جنایات نیروهای امنیتی» در مناطق اقلیت‌نشین از جمله سیستان و بلوچستان کند.

XS
SM
MD
LG