لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

رویایی به نام مسکن؛ خانه‌های کوچک ۵ میلیاردی تهران


کوچ متقاضیان خرید مسکن به اطراف تهران
کوچ متقاضیان خرید مسکن به اطراف تهران

دولت ابراهیم رئیسی تا امروز هر اقدامی برای تحقق وعده ساخت یک میلیون مسکن انجام داده، نه تنها گره‌های قبلی را باز نکرده بلکه گره جدیدی نیز بر آنها افزوده است.

امروز با گذشت ۱۸ ماه از عمر دولت سیزدهم، بهای خرید مسکن و اجاره چندین برابر شده است و در تهران خانه‌های کوچک با عمر بالا در مناطق متوسط به ۵ میلیارد تومان رسیده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، کف قیمت خانه‌دار شدن در تهران به ۵ میلیارد تومان رسیده است و با داشتن پنج میلیارد تومان می‌توان در اغلب مناطق تهران خانه‌دار شد.

البته آپارتمان‌هایی که قدمت بالایی دارند، کمی ارزان‌تر هستند. به نوشته مهر در برخی از مناطق نیز می‌توان خانه‌های نوساز اما در متراژهای ۸۰ تا ۹۰ متری را با پنج میلیارد تومان در پایتخت خرید؛ محله‌های همچون «وردآورد» و «افسریه» و «آذربایجان».

در تازه‌ترین اقدام دولت برای ساخت مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است: «با هدف تامین مسکن در محدوده شهری، زمین‌های در اختیار بخش خصوصی که با ممنوعیت ساخت مواجهند به محدوده‌ها الحاق می‌شوند تا قابلیت ساخت وساز پیدا کنند.»

ارسلان مالکی سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن در این مورد‌ گفته است: «بخشی از اراضی را بعد از اینکه به محدوه شهرها الحاق شد و یا قابلیت ساخت و ساز و کاربری پیدا کرد، در اختیار مالک قرار می‌دهیم و بخشی از زمین را در اختیار طرح نهضت ملی مسکن می‌گذاریم.»

کارشناسان و فعالان این حوزه اما بر این باورند که اقدام دولت راه به جایی نخواهد برد و فقط مجالی خواهد بود برای اخذ مجوز ساخت و ساز برای افراد نزدیک به حلقه‌های قدرت و تغییر کاربری بسیاری از اراضی حومه شهرها.

روزنامه همشهری به نقل از بیت‌الله ستاریان، کارشناس مسکن در خصوص برنامه‌های دولت نوشت: «راهکارهایی که دولت تاکنون انجام داده از جمله تعیین سقف ارائه بها، اعطای تسهیلات به مستاجران و... مسکن‌های موقتی و خیلی خطرناک است که اثر آن بسیار کم است. اگر برای این کمک‌ها برنامه‌ای بلندمدت وجود نداشته باشد وضعیت بحرانی می‌شود و مستاجران مدام به حاشیه شهرها رانده می‌شوند.»

به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس هم از دولت در حوزه مسکن قطع امید کرده‌اند، چرا که سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در این زمینه گفته است: « میزان رشد و پیشرفت نهضت ملی مسکن در یک ساله اول خیلی قابل دفاع نبود و آمار آن هم ارائه شده است.»

XS
SM
MD
LG