لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

جلوگیری از تعطیلی دولت آمریکا؛ مجلس نمایندگان طرح جانسون را تصویب کرد


مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه در رای‌گیری دو حزبی، طرح رئیس جدید مجلس نمایندگان را تصویب کرد تا به موجب آن، قانون بودجه فدرال، تا اوایل سال ۲۰۲۴ تمدید شود.

به گزارش نیویورک تایمز، در پیشنهادی که توسط مایک جانسون، رئیس جدید مجلس نمایندگان مطرح شد،ائتلافی از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان جریان اصلی بر مخالفت جمهوری‌خواهان تندرو غلبه کردند و موفق شدند این طرح را تحت رویه‌های تسریع شده ویژه‌‌ای که نیاز به اکثریت فوق‌العاده داشت، تصویب کنند.

در این رای‌گیری، ۲۰۹ دموکرات و ۱۲۷ جمهوری‌خواه به تصویب طرح، آری گفتند و ۹۳ جمهوری‌خواه و دو دموکرات با آن مخالفت کردند.

این قانون بودجه آژانس‌های فدرال را در سطوح هزینه‌های جاری، با دو تاریخ انقضای متفاوت تامین می‌کند و این زمان‌بندی به قانونگذاران فرصت بیشتری برای تکمیل طرح‌های مخارج سالانه فردی می‌دهد.

این طرح شامل هیچ‌گونه کمک نظامی به اسرائیل و اوکراین نمی‌شود.

به گزارش نیویورک تایمز مایک جانسون، موفق شد با تکرار استراتژی مک‌کارتی، رئیس‌ پیشین مجلس نمایندگان، با تصویب یک طرح توقف موقت، از تعطیلی دولت جلوگیری کند.

او هرچند با مخالفت جمهوری‌خواهان تندرو به دلیل عدم کاهش هزینه‌های دولت و امنیت مرزی مواجه شد، اما نمایندگان مجلس از درخواست برکناری جانسون، خودداری کردند.

دموکرات‌ها که در ابتدا به این طرح شک داشتند، از طرح جانسون برای جلوگیری از تعطیلی دولت حمایت کردند و آن را ستودند.

همزمان سناتور چاک شومر، رهبر اکثریت، به خبرنگاران گفت که از سنا می‌خواهد «در اسرع وقت» برای تصویب این طرح در کنگره، رای‌گیری کند.

در روزهای منتهی به ضرب‌الاجل بودجه این هفته، برخی از تندروها معتقد بودند که جمهوری‌خواهان باید اجازه دهند دولت تعطیل شود و از آن به عنوان اهرمی برای کاهش هزینه‌ها استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG