لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۰

رای سنای آمریکا به معافیتی که وزارت ژنرال متیس را تسهیل می کند


سنای آمریکا که اکثریت آن با جمهوریخواهان است، روز پنجشنبه به اتفاق آرا، معافیتی را تصویب کرد که راه را برای ژنرال بازنشسته جیمز متیس به سوی تصدی وزارت دفاع هموار می کند. این معافیت در سنای آمریکا با ۸۱ رای موافق و ۱۷ مخالف تصویب شد.

سناتور مک کین رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا در توییتی از رای سنا تشکر کرد و گفت: «رای سنا به ژنرال متیس امکان می دهد تا به عنوان وزیر دفاع خدمت کند. ملت ما به امروز بیش از هر زمانی به خدمات او نیاز دارد.»

کمی قبل کمیته نیروهای مسلح سنا با ۲۴ رای موافق و سه مخالف، این معافیت را تصویب کرده بود.

طبق قانون وزیر دفاع آمریکا باید هفت سال از خدمت نظامی به دور باشد. آقای متیس سه سال و نیم پیش در سال ۲۰۱۳ بازنشسته شد و برای معافیت از این قانون به رای سنا نیاز داشت. با رای فوق ژنرال متیس یک گام به دفتر ریاست پنتاگون نزدیک شد.

پس از رای کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان، قرار است در روز جمعه این مسئله در صحن مجلس نمایندگان به رای گذاشته شود. پس از آن لایحه برای امضا به رئیس جمهوری ارائه می شود.

تعیین صلاحیت در کمیته نیروهای مسلح

کمیته نیروهای مسلح سنا صبح پنجشنبه ۱۲ ژانویه، در واشنگتن جلسه تعیین صلاحیت ژنرال جیمز متیس، گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی وزارت دفاع آمریکا را آغاز کرد.

در آغاز این نشست ژنرال متیس در سخنان خود درباره توافق اتمی ایران گفت: «آمریکا باید به توافق اتمی ایران متعهد بماند حتی اگر این توافق ناکامل باشد. وقتی آمریکا قول می دهد ما باید به آن متعهد بمانیم و با متحدانمان همکاری کنیم.»

آقای متیس در پاسخ به پرسشی درباره نقش آمریکا درباره صلح خاورمیانه و همچنین رابطه آمریکا با اسرائیل به عنوان یک متحد عمده واشنگتن در خاورمیانه گفت: «اسرائیل کشوری دموکراتیک در خاورمیانه است. باید روابطمان با اسرائیل و متحدان عرب را تقویت کنیم.»

مسئله تبعیض میان پرسنل نظامی زن و مرد و همچنین اقلیت های جنسی در ارتش چند بار در جلسه روز پنجشنبه از سوی سناتورهای کمیته نیروهای مسلح مطرح شد و از گزینه آقای ترامپ برای وزارت دفاع آمریکا درباره آن سوال شد.

ژنرال متیس در این باره گفت: «در پرسنل نظامی آمریکا تبعیض میان زن و مرد وجود ندارد و وقتی که مسئله استاندارد در میان باشد تفاوتی میان پرسنل زن و مرد نیست... به جای فکر به گرایش جنسی پرسنل باید بر عملیات نظامی در میدان جنگ و شکست دشمن توجه کنیم.»

ژنرال جیمز متیس در پاسخ به سوالی درباره قوی شدن داعش در آسیا گفت: «اولویت شکست داعش در خاورمیانه است تا مواضعشان درنقاط دیگر جهان تضعیف شود.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG