لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

مجلس نمایندگان آمریکا یک میلیارد دلار برای کمک به گنبد آهنین اسرائیل اختصاص داد


گنبد آهنین اسرائیل پیشتر حملات موشکی از نوار غزه را رهگیری و خنثی کرده است (آرشیو)
گنبد آهنین اسرائیل پیشتر حملات موشکی از نوار غزه را رهگیری و خنثی کرده است (آرشیو)

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه ۱ مهر با اکثریت قاطع آراء لایحه کمک یک میلیارد دلاری به سامانه دفاع ضدموشکی اسرائیل، موسوم به گنبد آهنین، را تصویب کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، نمایندگان حزب دموکرات با تصویب این لایحه به نوعی به انتقاد جمهوریخواهان در مورد عدم حمایت حزب دموکرات از اسرائیل پاسخ دادند.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز شامگاه پنجشنبه در گفت‌وگو با بنی گانتز همتای اسرائیلی خود پیام حمایت دولت جو بایدن از تقویت گنبد آهنین را به او منتقل کرد.

دموکرات های مجلس نمایندگان در ابتدا در نظر داشتند لایحه مذکور همراه با لایحه تامین بودجه برای دولت مورد بررسی قرار گیرد، اما بعد از مخالفت برخی از نمایندگان کمیسیون ها، این تصمیم کنار گذاشته شد و رهبری حزب دموکرات تصمیم گرفت لایحه اعطای کمک به سامانه دفاع ضدموشکی اسرائیل را جداگانه به رای بگذارد.

این لایحه سرانجام با ۴۲۰ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف تصویب شد و برای تایید نهایی به مجلس سنا ارسال خواهد شد.

رزا دلارو، رئیس کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان از حزب دموکرات گفت: «تصویب این لایحه نشان می دهد تعهد کنگره به دوست و متحدمان اسرائیل، فراحزبی و تخطی ناپذیر است.»

آمریکا حمایت مالی از سامانه پدافند موشکی اسرائیل را حدود یک دهه پیش آغاز کرد و تاکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای ساخت و نگهداری آن اختصاص داده است.

گنبد آهنین برای رهگیری و خنثی کردن راکت های کوتاه برد که به سوی اسرائیل شلیک می شوند طراحی شده است.

XS
SM
MD
LG