لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

خانواده حسین شنبه‌زاده نسبت به وضعیت نامشخص او ابراز نگرانی کرد


 حسین شنبه‌زاده، مترجم و ویراستار. آرشیو
حسین شنبه‌زاده، مترجم و ویراستار. آرشیو

خانواده حسین شنبه‌زاده، در دومین بیانیه‌ خود نسبت به وضعیت این ویراستار بازداشت شده ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه که از طرف «خانواده شنبه‌زاده» روز جمعه ۱۸ خرداد در صفحه عباس، برادر حسین شنبه‌زاده، در شبکه اجتماعی «ایکس» انتشار یافت، گفته شده است که «ادعا و اتهامات قبلی علیه نور دیده‌ ما در حالی تکرار و سنگین‌تر می‌شوند که حسین هم‌چنان از هیج‌ یک از حقوق اولیه یک زندانی برخوردار نیست.»

در ادامه بیانیه گفته می‌شود که «ما از وضعیت حسین کاملا بی‌اطلاع هستیم و نمی‌دانیم که او کجاست. نمی‌دانیم چه نهادی او‌ را بازداشت کرده است. نمی‌دانیم که سالم است یا نه.»

به گفته خانواده آقای شنبه‌زاده، او «هرگز» به ارومیه نرفته بود و مقصد نهایی سفرش اردبیل بود و قصد داشت تا دوستان خود را ببیند.

در این پیام تاکید شده است که «سنگینی اتهامات به گونه‌ای است که ما خبر سلامتی حسین را فقط از زبان خود او، آن هم در صورتی که بدانیم تحت فشار نیست، باور می‌کنیم.»

خانواده حسین شنبه‌زاده اشاره کردند که «موثق‌ترین منبع» برای اطلاع از وضعیت این ویراستار بازداشت‌ شده، حساب کاربری عباس، برادرش، در شبکه اجتماعی ایکس، و بیانیه‌های این خانواده است.

در ادامه گفته می‌شود که آنها «عمیقا» در مورد اخبار سایر منابع و افراد تردید دارند و‌ روایت‌های آنها را «امن و منطقی» نمی‌دانند.

خانواده شنبه‌زاده در پایان می‌گوید: «ما و حسین شنبه‌زاده نیازمند یاری شما در رساندن صدای دادخواهی‌مان هستیم. لطفا در کنارمان بمانید.»

به دنبال بازداشت حسین شنبه‌زاده، ویراستار و زندانی سیاسی پیشین، دادستان اردبیل او را به «ارتباط با افسران رده بالای موساد» متهم کرد.

جلال آفاقی، دادستان اردبیل، روز جمعه بدون نام بردن از حسین شنبه‌زاده گفت که فرد بازداشت‌شده به «جاسوسی برای افسران رده بالای موساد»، «اهانت به مقدسات» و «هتاکی‌های متعدد» متهم است.

دادستان اردبیل بدون ارائه شواهد و مدارک مدعی شده که حسین شنبه‌زاده «براساس اسناد و مدارک موجود متهم است به اینکه از طریق شبکه‌های اجتماعی با افسران رده بالای موساد در ارتباط بوده است.»

ادعاهای مطرح شده در حالی‌ است که این فعال مدنی از دسترسی به وکیل و تماس با خانواده‌اش محروم است.

دادستان اردبیل گفته است برای این فعال شبکه‌های اجتماعی در دادسرای تهران پرونده قضایی تشکیل شده بود و بنا بر نیابت قضایی او در استان اردبیل تحت تعقیب قرار گرفته است.

حسین شنبه‌زاده پس از آن که در واکنش به یک یادداشت بدون نقطه پایان در صفحه «ایکس» علی خامنه‌ای، تنها یک نقطه گذاشت بازداشت شد. کاربران این نقطه را بیش از دو برابر نوشته رهبر جمهوری اسلامی پسندیده بودند.

دادستان اردبیل مدعی شده که حسین شنبه‌زاده قصد داشت از طریق عبور از اردبیل، بستان آباد، و در نهایت رفتن به ارومیه، از کشور خارج شود.

این در حالی است که این کاربر شناخته‌شده تا پیش از بازداشتش در شبکه اجتماعی «ایکس» درباره سفرش به اردبیل مطالب و عکس‌هایی منتشر کرده بود.

حسین شنبه‌زاده در شبکه اجتماعی «ایکس» فعالیت داشت و علاوه بر پرداختن به مسائل اجتماعی و ادبی، گوشه‌هایی از خاطرات دوران زندان و شلاق خوردنش را هم روایت کرده بود.

فشار بر فعالان مدنی و سیاسی در ایران توسط جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG