لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۵

افشاگری پدر حسین رونقی: دادستان تهدیدش کرده که «تو را هم مثل آبتین بکتاش می‌کشیم»


حسین رونقی ملکی - آرشیو
حسین رونقی ملکی - آرشیو

پدر حسین رونقی می‌گوید، علیرغم این که بازپرس برای فرزندش قرار وثیقه صادر کرده، اما با وجود تسلیم وثیقه به شعبه هفت دادگاه انقلاب، نصیرپور دادستان دادسرای اوین از آزادی موقت او جلوگیری می‌کند.

احمد رونقی ملکی در ویدئویی که روز چهارشنبه ۱۸ آبان در اینستاگرام منتشر کرد، گفت که دادستان شعبه ۳۳ اوین فرزندش را تهدید کرده و گفته که «او را مانند آبتین بکتاش خواهند کشت.»

مهدی کاظمی با نام هنری بکتاش آبتین، شاعر، فیلم‌ساز، و عضو کانون نویسندگان ایران بود که ۱۸ دی ۱۴۰۰ در پی ابتلا به ویروس کرونا در زندان اوین و محرومیت از درمان درگذشت.

احمد رونقی گفت که نزد نهادهای بینالمللی از این مقام قضایی جمهوری اسلامی شکایت دارد، چرا که به گفته او «آقای نصیرپور میخواهد حسین را بکشد.»

پدر این زندانی سیاسی توضیح داد که پس از بررسی پرونده فرزندش در شعبه هفتم بازپرسی دادگاه انقلاب تهران، برای این فعال حقوق بشر زندانی قرار وثیقه صادر شده، اما «نصیرپور» دادستان شعبه ۳۳ دادسرای اوین، آن را قبول نکرده است.

او همچنین از مقامات قضایی خواست که «عدالت و قانون» را اجرا کنند و تأکید کرد: «از وزارت اطلاعات پیش حسین آمده‌اند و وثیقه را داده‌اند. حسین امضا کرده و گفته‌اند ما هیچ مخالفتی نداریم و اجازه می‌دهیم وثیقه برای شما اجرا شود. وزارت اطلاعات مخالفتی با آزادی حسین ندارد و تنها فردی که می‌خواهد حسین را بکشد نصیرپور است.»

پدر حسین رونقی با تأکید بر این که «کلیه چپ» و «ریه‌های» فرزندش را «زیر شکنجه از بین» برده‌اند، خواستار بستری شدن او در بیمارستان طالقانی تهران شد و گفت، اکنون نیز «کلیه راستش ۴۰ درصد از کار افتاده» و او را ۱۳ آبان به بیمارستان برده‌اند، اما در حالی که «نیاز به بستری شدن بوده»، اجازه نداده‌اند.

حسین رونقی ملکی روز شنبه دوم مهر در مقابل دادسرای اوین در حالی که به همراه وکلایش به آن جا مراجعه کرده بود، با ضرب و جرح بازداشت شد و به گفته خانواده‌اش ۴۶ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

حسن، برادر حسین رونقی با تأکید بر این که او «۴۶ روز است که در اعتصاب غذا است»، با اشاره به وضع جسمی این فعال حقوق بشر از جمله «بیماری‌های کلیوی، گوارشی، پروستات، و غلظت خون»، تأکید کرد که «جانش در خطر است.»

پیش‌تر، پدر و مادر حسین رونقی به صدای آمریکا گفته‌اند که مقامات زندان حین بازجویی پای او را شکسته‌اند و فرزندشان «برای اعتراف اجباری زیر شکنجه است» و آنها نیز «زیر فشار امنیتی» هستند.

XS
SM
MD
LG