لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۷

آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ هفدهم آبان


آخرین آمار جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا
آخرین آمار جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا

شمار جان‌باختگان اعتراضات ۵۳ روزه ایران به ۳۲۸ تن رسید. ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا ۱۷ آبان ۲۷۸ بزرگسال و ۵۰ کودک جان خود را در اعتراضات سراسری در ایران از دست داده‌اند.

خبرگزاری هرانا شمار بازداشت‌شدگان اعتراضات را تاکنون ۱۴۸۲۳ نفر اعلام کرد و افزود:« از این تعداد ۴۳۱ نفر دانشجو هستند و در مجموع هویت ۱۹۲۸ بازداشتی مشخص شده‌ است.»

به گزارش این خبرگزاری در هشت هفته اعتراضات در ایران ۱۳۷ شهر و ۱۳۶ دانشگاه درگیر اعتراض و اعتصاب بوده‌اند.

خبرگزاری هرانا، همچنین از بازداشت «آنا بانیر»، ۲۴ ساله و شهروند اسپانیا، در جریان اعتراض‌های ایران خبر داد.

به گزارش هرانا، او دومین تبعه اسپانیایی است که در جریان اعتراضات سراسری در ایران دستگیر شده و کماکان در شرایط مبهمی در بازداشت به سر می‌برد و تاریخ و محل بازداشت او نیز مشخص نشده است. پیش از خانم بانیر هم، خبر بازداشت سانتیاگو سانچز دیگر شهروند اسپانیا که در حال پیمایش پیاده چندین کشور برای رسیدن به جام جهانی در قطر بود، رسانه‌ای شد. این دو همچنان در بازداشت نهادهای امنیتی ایران هستند.

روز سه‌شنبه اعتراضات و تحصن‌های دانشجویان دانشگاه شریف، صنعتی امیر کبیر، بهشتی، دانشکده فنی و علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نوشیروانی بابل، دانشگاه ارشاد دماوند، دانشگاه‌ علوم پزشکی کردستان و دیگر دانشگاه‌های کشور همچون روزهای پیش ادامه داشت.

دانشجویان دانشگاه شریف، روز سه‌شنبه با همراهی تعدادی از اساتید این دانشگاه، در سالن جباری تجمع کردند و حمایت خود را از دانشجویان دربند محمد ملانوری، علی عالمی آرانی، فریبرز کهن‌زاد، محمدابراهیم واعظی، امیررضا چرچی و محمد مصطفایی اعلام کردند.

کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هم از تمدید قرار بازداشت اسکندر لطفی سخنگوی این شورا خبر داد.

اسکندر لطفی، سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی ایران، و عضو هیئت مدیره‌ انجمن صنفی معلمان کردستان، مریوان، ۱۶ مهرماه ١٤٠١ ساعت ۷ صبح با ورود غیرقانونی نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شده‌ بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران همچنین از کشته‌شدن مهدی موسوی نیکو ، دانش‌آموز ۱۵ ساله زنجانی خبر داد. این شورا اعلام کرد این نوجوان در تاریخ ۳۱ شهریور با شلیک گلوله و همچنین ضربات باتوم در خیابان صفای زنجان جان باخته اما خانواده‌اش تحت فشار نهادهای امنیتی مجبور به سکوت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG