لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

جدال برای تحمیل حجاب اجباری؛ تهدید نماینده خامنه‌ای به «شیوه‌ای دیگر در برخورد»


اعتراضات سراسری ایران، دانشگاه الزهرا در تهران- آرشیو
اعتراضات سراسری ایران، دانشگاه الزهرا در تهران- آرشیو

با بالا گرفتن جدال برای تحمیل حجاب اجباری به دانشجویان در دانشگاه‌ها و در پی انتشار چند گزارش تصویری از برخورد ماموران حراست با دانشجویان، رئیس نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها دانشجویان را به «شیوه‌ای دیگر در برخورد» تهدید کرده است.

به گزارش وب‌سایت «جماران» مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها، در روز چهارشنبه ۲۳ فروردین، گفت قرار است کسانی که به حجاب اجباری تن نمی‌دهند، «مدیریت شده و با آنها برخورد والدانه و همراه با تذکر شود، اما در صورت تکرار رفتارهای هنجارشکنانه شیوه‌ای دیگر در برخورد با آنها اتخاذ شود.»

او ضمن تهدید دانشجویان مخالف حجاب اجباری، با اذعان به این که دانشگاه‌ها «یکی از عرصه‌های مهم» در اعتراضات سراسری زن زندگی آزادی بود، «تضعیف حجاب» و «ملتهب کردن فضای دانشگاه» را از مصداق‌های «جنگ ترکیبی دشمن» نامید.

پیش از این، کانال «شوراهای صنفی دانشجویان کشور» گزارش‌هایی تصویری منتشر کرده بود که بر اساس آن در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران، افراد منتسب به حراست، با دانشجویان «به دلیل پوشش» درگیر شدند و در پاسخ به درخواست کارت شناسایی، «دانشجویان را تهدید کردند.»

بنا بر یک گزارش تصویری دیگر، یک دانشجو با وجود در دست داشتن برگه پذیرش در کلینیک ۱۶ آذر دانشگاه تهران توسط منشی دکتر به محرومیت از ارائه خدمات در صورت تن ندادن به حجاب اجباری و معرفی به حراست دانشگاه تهدید شد.

در مقابل اعتراض این دانشجو، افراد مسئول او را تهدید کرده‌اند که «در صورت ادامه دادن به اعتراض، شماره دانشجویی او را در اختیار حراست و کمیته انضباطی قرار می‌دهند.»

نافرمانی مدنی در مقابل تحمیل حجاب اجباری با آغاز اعتراضات «زن زندگی آزادی» پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد شدت گرفته است و شمار قابل توجهی از زنان و دختران بدون بر سر داشتن حجاب در مکان‌های عمومی در ایران تردد می‌کنند.

مقامات جمهوری اسلامی با در پیش گرفتن شیوه‌هایی مانند پلمب واحدهای خدماتی، ارائه ندادن خدمات به مخالفان حجاب اجباری و تعیین جریمه‌های نقدی با این نافرمانی‌های مدنی برخورد و اعلام کرده‌اند که «از شنبه» پیش رو، مقررات تازه‌ای را اعمال خواهند کرد.

در مقابل این تهدید‌ها، تصاویر متعددی از رفت و آمد بدون حجاب زنان در مناطق مختلف ایران در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG