لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

گزارش های ضد و نقیض از «مرگ بالینی» حسنی مبارک


در چند ساعت گذشته، اخبار مختلفی درباره وضعیت جسمی حسنی مبارک در خبرگزاری ها مختلف جهان اعلام شده است. به گفته سخنگوی وزارت کشور مصر، رئیس جمهوری سابق این کشور به دنبال سکته مغزی و رو به وخامت گذاشتن وضعیتش از زندان به بیمارستان نظامی منتقل شده است.

علا محمود، همچنین در شامگاه سه شنبه گفت مبارک ۸۴ ساله، با آمبولانس از بیمارستان زندان طره، به بیمارستان نظامی معادی در جنوب قاهره منتقل شده است.

بیمارستان معادی، همان بیمارستانی است که انور سادات، سلف حسنی مبارک در سال ۱۹۸۱ پس از آن که هدف حمله تروریستی قرار گرفت، درگذشت.

پس از آن که خبرگزاری مصر از مرگ بالینی مبارک خبر داد، خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع امنیتی نوشت که مبارک کاملا بیهوش و زیر اکسیژن است اما دچار مرگ بالینی نشده است. رویترز به نقل از یک منبع امنیتی بدون ذکر نام او نوشته است «هنوز زود است که بگوییم او دچار مرگ بالینی شده.»

تلویزیون دولتی مصر روز سه شنبه، وضعیت جسمی مبارک را «وخیم» اعلام کرد. خبرگزاری رسمی مصر نیز گفت قلب مبارک از کار افتاد و پزشکان بار دیگر از شوک الکتریکی استفاده کردند تا علائم حیات را به قلب او بازگردانند و به تلاش خود برای زنده نگاه داشتن او ادامه می دهند.

یکی از مسئولان زندان نیز به نقل از پزشکان گفت که او بیهوش شده است.

حسنی مبارک در دادگاه ۲ ژوئن ۲۰۱۲ (۱۳ خرداد) به حبس ابد محکوم شد. اتهام او خودداری از کشتار معترضان شرکت کننده در تظاهرات سال گذشته علیه حاکمیت بود.

آقای مبارک، پس از آن که ماه ها در بازداشتگاه نظامی نگهداری شد، پس از دادگاه به زندان منتقل شد و بلافاصله پس از آن بود که مقامات بهداری اخباری را درباره وضعیت بد جسمی او منتشر کردند و از جمله گفتند که او از فشار خون بالا رنج می برد، به سختی نفس می کشد و در افسردگی شدید به سر می برد.

وکیل او گفته بود که به پزشکان اعتمادی ندارد و خواستار انتقال او به بیمارستانی مجهزتر شده بود.
XS
SM
MD
LG