لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۲

مصری ها در انتظار صدور حکم دادگاه حسنی مبارک


حسنی مبارک خوابیده بر تخت در جلسات دادگاه حاضر شد.
حسنی مبارک خوابیده بر تخت در جلسات دادگاه حاضر شد.
حکم دادگاه حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر ساعاتی دیگر در روز شنبه اعلام می شود. قرار است تلویزیون مصر جلسه دادگاه و صدور حکم برای مبارک، علا و جمال پسرانش و سران امنیتی سابق مصر را به شکل زنده نمایش دهد. مبارک از جمله با اتهاماتی چون فساد و دخالت در مرگ صدها تظارکننده مخالف دولت مواجه است.

خبرگزاری رسمی مصر به نقل از رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون مصر اعلام کرد که رسانه های خارجی برای پوشش این دادگاه ملزم به پرداخت ۷ تا ۱۰ هزار دلار هستند.

دادگاه رسیدگی به اتهامات حسنی مبارک نیمه تابستان گذشته آغاز شد. او در جلسات دادگاه در حالت دراز کشیده بر روی تخت و در حالی که پشت میله های آهنی بود، حاضر می شد. این جلسات به شکل زنده پخش می شد اما رئیس دادگاه هنگام سخن گفتن شاهدان، دستور به خاموش کردن دوربین ها داد.

دادگاه مبارک در دانشکده پلیس واقع در خارج قاهره، که قبلا به نام مبارک نامگذاری شده بود برگزار می شود.

مقامات امنیتی گفته اند ۲۰۰۰ سرباز و ۵۰۰۰ مامور پلیس تامین امنیت دادگاه روز شنبه و انتقال حسنی مبارک از بیمارستان نظامی محل بازداشت او به دادگاه را برعهده خواهند داشت. او قرار است با هلیکوپتر به محل دادگاه آورده شود.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق ۸۴ ساله مصر، برای مداوای ناراحتی قلبی در بیمارستان نگهداری می شود. او در جلسات قبلی دادگاه به حالت دراز کشیده بر تخت و با پتویی بر روی بدنش، حاضر شد در حالی که تخت او را در داخل یک قفس آهنی می گذاشتند و پسرانش در لباس سفید مخصوص زندان در کنار او می ایستادند.

طی ۳۶ جلسه دادگاه برخی روزنامه نگاران، خویشاوندان قربانیان و وکیلان آنها از آوردن گوشی های موبایل به دادگاه منع شده بودند.

حسنی مبارک، حبیب العدلی وزیر کشور او و شش فرمانده سابق پلیس مصر، در صورتی که به اتهام قتل مجرم شناخته شوند با مجازات مرگ روبرو خواهند شد. حسنی مبارک در مقابل اتهامات گفته است که بی گناه است.

ناظران می گویند حکم دادگاه احتمالا بر دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر تاثیر خواهد گذاشت که قرار است حدود دو هفته دیگر در ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار شود. محمد مسری، کاندیدای اخوان المسلمین و احمد شفیق، آخرین نخست وزیر حسنی مبارک در این انتخابات رقابت می کنند. شفیق گفته است در اداره کشور از روش سابق در زمان مبارک پیروی نخواهد کرد.

مسری، در مصاحبه با شبکه خبری العربیه گفت مبارک و مدافعانش لازم است که با شواهد و مدارک «واقعی» که عدالت را در مورد آنان به اجرا گذارد، دوباره محاکمه شوند.

XS
SM
MD
LG