لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

تاکید اوباما و اولاند بر دوستی دیرین آمریکا و فرانسه


 کاخ سفید، ۱۱ فوریه ۲۰۱۴
کاخ سفید، ۱۱ فوریه ۲۰۱۴

فرانسوا اولاند نخستین رئیس جمهوری فرانسه است که از سال ۱۹۹۶ تاکنون طی دیداری رسمی به آمریکا سفر می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در ضیافت رسمی شام در کاخ سفید میزبان فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه بود و شماری از سرمایه داران، حامیان مالی باراک اوباما، و چهره های هالیوودی به این ضیافت شام که سه شنبه شب برگزار شد، دعوت شده بودند.

شمار میهمانان ضیافت شام سه شنبه شب کاخ سفید ۳۵۰ نفر بود.

روز سه شنبه ۱۱ فوریه، باراک اوباما طی دیدار با فرانسوا اولاند به ائتلاف پایدار میان آمریکا و فرانسه اشاره کرد و افزود که این دوستی، امروز قوی تر از بیست سال پیش است. رئیس جمهوری فرانسه نیز تاکید ورزید که آمریکا و فرانسه به شیوه ای بی بدیل و بی سابقه به یکدیگر اعتماد دارند.

موضوع گفت و گوهای روز سه شنبه میان دو رهبر، مذاکرات اتمی ایران، فعالیت های مبارزه با تروریسم در آفریقا، بحران سوریه ، تغییر آب و هوا و گرمایش جو زمین، و روابط تجاری میان دو کشور بود.

آقای اوباما طی مذاکرات روز سه شنبه خود با همتای فرانسوی اش، تاکید کرد که واقعیت های جاری و عملکرد ایران، سیاق راهبرد جهان را در قبال آن کشور تعیین می کند و افزود که مهم آن است که ایران متوجه فرصتی باشد که جامعه جهانی به آن کشور داده تا ثابت کند که فعالیت های هسته ای اش با اهداف صلح آمیز انجام می شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده طی گفت و گو با فرانسوا اولاند پیرامون برنامه بحث انگیز هسته ای ایران گفت که اگر رهبران و سیاستگران جمهوری اسلامی برای اعتماد سازی نکوشند و با جامعه جهانی همکاری نکنند، تحریم ها علیه ایران تشدید خواهد شد.

فرانسوا اولاند که روز دوشنبه وارد واشنگتن شد، نخستین رئیس جمهوری فرانسه است که از سال ۱۹۹۶ تاکنون طی دیداری رسمی به آمریکا سفر می کند.
XS
SM
MD
LG