لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

اوباما و اولاند از مونتی چلو دیدار کردند


سفر رسمی فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه به آمریکا از روز دو شنبه آغاز شد. درنخستین روز آقای اولاند به همراه پرزیدنت اباما از مونته چلو محل اقامت توماس جفرسون سومین رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد. خانه جفرسون در مونتی چلو برای هر دو کشور آمریکا و فرانسه معنی و مفهوم خاصی دارد.

دیداراز مونته چلو یک روز پیش از برپایی مراسم شام رسمی در کاخ سفید به افتخار فرانسوا اولاند صورت گرفت.

پرزیدنت اوباما در پایگاه نیروی هوائی آمریکا در ایالت مریلند از فرانسوا اولاند استقبال کرد و به او خوشامد گفت. دو رئیس جمهوری سپس با سفر به جنوب ویرجینیا به دیدار محل اقامت تاماس جفرسون رفتند.

جفرسون نام این محل را مونته چلو گذاشت. علت این نامگذاری مشخص نیست اما مونته چلو هم برای آمریکائیان و هم برای فرانسویان از اهمیت خاصی برخوردار است. باراک اوباما درباره بازدید مشترک از مونتی چلو با اشاره به تاریخ پرافتخار روابط دو کشور گفت:
فکر کردم این یک شیوه مناسب برای یک دیدار رسمی ست.چون آنچه را که این محل برجسته می کند تاریخ پر از شگفتی روابط فرانسه وایالات متحده آمریکاست.

فرانسوا اولاند در کنفرانس خبری به تاریخ و تداوم دوستی دو کشور پرداخت و گفت:
این پیوند ما را از طریق جفرسون متحد می سازد، این پیوندها که با گذشت زمان پایدار مانده، بدان دلیل است که جفرسون نماینده ارزشها، آزادی، و کرامت و حقوق انسانی است.ما، ایالات متحده آمریکا و فرانسه به خاطر حفظ این ارزشها در سراسر جهان مبارزه می کنیم.
پیوند فرانسه با ایلات متحده آمریکا به روز گار پدران بنیانگذارآمریکا و حتی پیش از آن به دوران جنگ انقلابی علیه بریتانیا بازمی گردد که فرانسه از انقلابیون آمریکا طرفداری می کرد.
XS
SM
MD
LG