لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

اریک هولدر به توهین به مجلس نمایندگان محکوم شد


مجلس نمایندگان آمریکا اریک هولدر وزیر دادگستری را به دلیل خودداری وی از دادن همه اسناد مربوط به یک عملیات نافرجام دولتی به کنگره محکوم کرد.

مجلس نمایندگان می گوید آقای هولدر با کنگرۀ آمریکا در زمینه تحقیق درباره عملیات «سریع و آتشین» همکاری نکرده، چون همه اسناد و مدارک مربوط به آن را برای بررسی در اختیار کنگره قرار نداده است. این درحالی است که مدارک محرمانۀ مورد درخواست کنگره، از سوی رئیس جمهوری آمریکا فوق سرّی اعلام شده است. پرزیدنت اوباما با استفاده از اختیارات قانونی خود، به وزیر دادگستری اجازه داده که این اسناد را دراختیار کنگره نگذارد.

در رای گیری روز پنجشنبه ۲۵۵ نماینده علیه هولدر و ۶۷ نفر به سود او رای دادند و بیشتر نمایندگان دموکرات جلسه را ترک و از مشارکت در رای گیری امتناع کردند. نمایندگان دموکرات می گویند این رای گیری حرکتی نمایشی بود، و مسائل بسیار مهمتری برای پرداختن به آنها وجود دارد.

کاخ سفید نیز رای گیری را محکوم کرد، آن را نمایشی سیاسی خواند و از اریک هولد به عنوان یک وزیر دادگستری عالی دفاع کرد. در بیانیه کاخ سفید آمده است که وزارت دادگستری قبلا بیش از ۷۶۰۰ صفحه سند را به گروه تحقیق کنگره ارائه داده است، و شواهدی بر وجود دخالت اریک هولدر در این ماجرا وجود ندارد.

بسیاری از جمهوریخواهان معتقدند که کاخ سفید اطلاعاتی مهمی را درباره انتقال اسلحه به مکزیک نگاه داشته است و مقامهای برجسته دادگستری ممکن است درباره آنچه پیرامون این موضع می دانند دروغ گفته باشند.

آقای هولدر نخستین وزیری است که تاکنون به عنوان توهین به کنگره محکوم شده است. هولدر رای روز پنجشنبه را تاسف آور خواند و گفت این عملیات از دوره ریاست جمهوری جرج بوش آغاز شده بود و او وقتی آگاه شد، آن را متوقف کرد.

عملیات «سریع و آتشین»، عملیاتی بود که با اجازه مقامهای آمریکا و آریزونا، حدود دو هزار قبضه تفنگ - به عنوان بخشی از کوشش برای شناسایی و از هم پاشیدن شبکه های قاچاق اسلحه - از امریکا به مکزیک فرستاده شد. چنین اقدامی بر اساس مقررات وزارت دادگستری قدغن است، اما در دوره دولت جرج بوش به طور ازمایشی انجام گرفت. دو قبضه از همین تفنگ ها بعدا در کشتن یک مامور گشت مرزی امریکا به کار رفت.

به رغم رای مجلس نمایندگان، بعید است که اریک هولدر مورد بازجویی قرار گیرد.
XS
SM
MD
LG