لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

گزارش رویترز: با تغییر خطوط مقدم در حدیده یمنی‌های بیشتری مجبور به فرار از خانه‌های خود می‌شوند


آرشیو
آرشیو

حسن جعفر حسن، پس از عقب نشینی ناگهانی نیروهای تحت رهبری ائتلاف عربستان سعودی از اطراف شهر بندری حدیده، شبانه با یک کامیون مملو از جمعیت از خانه خود گریخت.

به گزارش رویترز، حسن و خانواده‌ او از ترس وضعیت بی‌ثباتی که با عقب‌نشینی نیروهای دولتی و ورود حوثی‌ها به منطقه ایجاد می‌شود، به جمع حدود چهار میلیون یمنی دیگری پیوستند که در جریان درگیری هفت ساله این کشور آواره شده‌اند.

حسن همراه با هشت خانواده دیگر، خانه‌های خود در حدیده را ترک کردند و سوار بر کامیون به اردوگاهی که با استفاده از چادرهای سفید در حدود ۸۰ کیلومتری جنوب ساحل دریای سرخ ایجاد شده است، رسیدند.

با کاهش بودجه کمک‌های بین‌المللی و محدودیت‌های مختلفی که برای رسیدن به بسیاری از مناطق یمن وجود دارد، زندگی در اردوگاه‌های آوارگان با امکانات اندکی که دارند، دشوارتر می‌شود.

به گفته حسن، پول کمی برای آنها باقی مانده است و درآمدی ندارند. او با اشاره به این که فقط یک وعده غذایی به ساکنان اردوگاه داده می‌شود، می‌گوید که کودکان خردسال به مواد غذایی مانند آب میوه، شیر، بیسکویت، و سایر اقلام ضروری نیاز دارند.

در این اردوگاه یک منبع آب ساخته شده است و کلینیک بهداشتی سیاری در اطراف مناطق پر از گرد و غباری که کودکان در آن پرسه می‌زنند، خدمات پزشکی محدودی ارائه می‌دهد.

جهاد محمد اصلی، معاون مدیر اردوگاه الواره در حدود پنج کیلومتری خارج الخوخا است. او برای شاخه بشردوستانه یک گروه نظامی طرفدار دولت کار می‌کند، و از سیزدهم نوامبر که پذیرش پناه‌جویان را در این مکان آغاز کرده است، حدود ۲۷۰ خانوار وارد اردوگاه شده‌اند.

علی‌رغم برخی درگیری‌ها میان ائتلاف عربستان ‌و نیروهای حوثی وابسته به ایران، استان حدیده از سال ۲۰۱۸ که طرفین بر سر آتش بس محلی توافق کردند، شاهد برخوردهای کمی بوده است.

نیروهای ائتلاف از سال ۲۰۱۵ نبردی را با هدف بازگرداندن دولت شناخته شده بین‌المللی یمن به قدرت، علیه حوثی‌های مورد حمایت ایران آغاز کرده‌اند. در جریان این درگیری‌ها تاکنون ده‌ها هزار نفر کشته شده‌اند و این جنگ یک فاجعه انسانی بزرگ است.

سازمان ملل تلاش می‌کند که با مهندسی آتش بس سراسری، شرایط از سرگیری مذاکرات سیاسی میان طرف‌های درگیر را فراهم کند.

XS
SM
MD
LG