لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

واشینگتن خواستار آزادی فوری کارکنان محلی سفارت آمریکا در یمن توسط حوثی‌ها شد


شورشیان حوثی در مقابل ساختمان سفارت آمریکا در صنعا، پایتخت یمن - آرشیو
شورشیان حوثی در مقابل ساختمان سفارت آمریکا در صنعا، پایتخت یمن - آرشیو

رسانه‌های آمریکایی عصر پنجشنبه ۱۹ آبان از قول یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده گزارش دادند که واشینگتن از شورشیان حوثی در یمن خواسته است کارکنان محلی سفارت آمریکا در صنعا را فورا آزاد کند.

شبه‌نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت حکومت جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه به سفارت آمریکا در پایتخت حمله کرده و چندین تن از افراد محلی را که برای این سفارتخانه کار می‌کنند به اسارات گرفته‌اند.

حوثی‌ها از سال ۲۰۱۴ شهر صنعا، پایتخت یمن، و بخش‌های بزرگی از شمال این کشور را به تصرف خود در آوردند.

نشریه اینترنتی هیل از قول یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا که هویت او را مشخص نکرده است گزارش داد، بیشتر این کارکنان آزاد شده‌اند اما حوثی‌ها بدون هیچ توضیحی تعدادی را هنوز نگه داشته‌اند.

تعداد دقیق افرادی که حوثی‌ها بازداشت کرده‌اند مشخص نیست، اما شبکه خبری فاکس گزارش داده است ۲۵ یمنی شاغل در سفارت آمریکا و سازمان توسعه بین‌المللی ایالات متحده به‌طور خودسرانه بازداشت شده‌اند.

نشریه واشینگتن فری بیکن نیز در گزارشی در همین زمینه نوشته است شورشیان حوثی همچنین برخی از وسائل و تجهیزات موجود در داخل سفارتخانه را به سرقت برده‌اند.

آمریکا فعالیت‌های سفارت خود را در سال ۲۰۱۵ و چند ماه پس از آغاز جنگ و درگیری در یمن به حالت تعلیق درآورد و کلیه دیپلمات‌ها و کارکنان آمریکایی خود را از این کشور خارج کرد.

رسانه‌های آمریکایی همچنین از قول مقام وزارت خارجه نوشته‌اند که ایالات متحده ضمن ابراز نگرانی از ورود غیرمجاز حوثی‌ها به ساختمان سفارت، خواستار خروج آنها و بازگرداندن لوازم و تجهیزات سرقت شده است.

این سخنگو تاکید کرده است که دولت پرزیدنت بایدن به تلاش‌های دیپلماتیک خود، از جمله از طریق شرکای بین‌المللی واشینگتن، برای تخلیه حوثی‌ها از سفارت آمریکا در صنعا و آزادی کارکنان محلی آن ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG